Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Na terenie Nadleśnictwa Syców ustanowiono 3 użytki ekologiczne o łącznej powierzchni 44,48 ha.

W skład użytku ekologicznego "Storczyk" położonego na terenie Arboretum i Leśnictwa Komorów wchodzą łąki, pastwiska i rowy o łącznej powierzchni 9, 65 ha. Celem ochrony jest zachowanie licznych stanowisk storczyka szerokolistnego (Dactylorhiza majalis) i storczyka krwistego (Orchis incarnata).

Dactylorhiza majalis. Fot. Archiwum Arboretum Leśnego w Stradomi.

Użytek ekologiczny "Bagno w Dziadowej Kłodzie" tworzy torfowisko przejściowe o powierzchni 2,36 ha, położone na terenie Leśnictwa Dziadów Most. Celem ochrony jest zachowanie wykształconego w płytkim zagłębieniu, w dorzeczu rzeki Widawy, torfowiska ombrogenicznego, z chronionymi gatunkami roślin i zwierząt.

Bagno w Dziadowej Kłodzie z lotu ptaka. Fot. Archiwum Arboretum Leśnego w Stradomi

W skład użytku ekologicznego "Łąki w Dziadowej Kłodzie" wchodzą nieużytki o powierzchni 32,47 ha, położone na terenie Leśnictwa Dziadowa Kłoda. Celem ochrony jest zachowanie cennych przyrodniczo łąk. Przez użytek przepływa rzeka Czarna Widawa. Przyległy do niej teren łąk, w okresach wysokiego poziomu wody w rzece jest terenem zalewowym. Tutejsze łąki i rozlewiska są miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków.

Łąki w Dziadowej Kłodzie. Fot. M. Zapart

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy w KL Auschwitz w latach 1940-1944

Leśnicy w KL Auschwitz w latach 1940-1944

Od wczoraj w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zobaczyć można wystawę pn. „Leśnicy deportowani do KL Auschwitz w latach 1940-1944”.

Wystawa ma na celu upamiętnienie sylwetek leśników, których hitlerowski reżim potraktował wyjątkowo okrutnie. Wielu z nich jeszcze w czasach zaborów angażowało się w walkę o niepodległość Polski. Dodatkowo świetnie znali leśne tereny, które po zakończeniu kampanii wrześniowej stały się schronieniem dla partyzantów. To sprawiło, że trafili na czarne listy obu okupantów. Ponad 700 leśników zostało rozstrzelanych w Katyniu i innych miejscach zbiorowych egzekucji popełnionych przez Związek Radziecki.
 
"Wśród 205 nazwisk leśników, o których wiemy, że zostali deportowani do KL Auschwitz, znajdują się osoby pochodzące z Wielkopolski. Jako ich spadkobiercy i opiekunowie lasów, które sadzili, chcielibyśmy utrwalić pamięć o nich w przestrzeni społecznej"-mówi dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor RDLP w Poznaniu. 
Zdjęcie przedstawia planszę prezentującą zdjęcia leśników i notki biograficzne leśników deportowanych do KL Auschwitz. Fot. A. Bończyk (RDLP w Poznaniu).
 
Jej otwarcie rozpoczęliśmy konferencją, w której trakcie swoje prelekcje wygłosili autorzy Księgi Pamięci: dr Radosław Bąk, ks. dr Lucjan Bielas, Bohdan Piętka oraz Piotr Kacprzak, będącej szczegółowym opracowaniem historii zaprezentowanych na wystawie. Wydarzenie uświetniła ceremonia przyznania odznaczeń państwowych pracownikom z terenu dyrekcji poznańskiej, które zostały wręczone przez Pana Ministra Edwarda Siarkę i Pana Józefa Kubicę, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
 
Zdjęcie przedstawia widok od tyłu wypełnionej gośćmi sali konferencyjnej z odbywającą się na podium prezentacją. Fot. T. Maćkowiak (RDLP w Poznaniu).
 
Wystawę można oglądać w holu Urzędu Wojewódzkiego do 13 lutego br. Wydarzenie objęte zostało patronatem Wojewody Wielkopolskiego  i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, jak również patronatem medialnym TVP 3 Poznań.