Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Do 2018 roku, pomniki przyrody ożywionej były reprezentowane przez 9 drzew (3 pojedyncze oraz jedna grupa). Propozycje nowych pomników, które zgłosili leśnicy, zostały zaakceptowane przez miejscowe Rady Miejskie oraz Rady Gmin. Tym samym w 2018 i 2020 roku, na terenie Nadleśnictwa, status pomnika zyskało kolejnych 11 drzew (6 pojedynczych i jedna grupa).

Dominującym wśród przyrodniczych skarbów gatunkiem jest dąb szypułkowy. W całym kraju mamy niemal 12 tys. pomnikowych dębów. Taki wynik to z pewnością zasługa ich długowieczności. Najstarsze liczą sobie nawet 700 - 800 lat. W leśnictwie Drołtowice spotkamy grupę dębów o obwodach pnia od 449 do 518 cm, które za pomnik przyrody zostały uznane już w 1964 roku.

Grupa pięciu dębów w leśnictwie Drołtowice. Fot. S. Sęktas

Jedno z drzew pomnikowych, które uległo wywróceniu zostało pozostawione do naturalnego rozkładu. Fot. S. Sęktas

Kolejne dęby reprezentowane przez 3 drzewa o obwodach 597, 701 oraz 635 cm znajdziemy w leśnictwie Bałdowice (uznane w 1995 r.). Następne 2 drzewa w leśnictwie Międzybórz (uznane w 2018 r.) o obwodach 465 oraz 450 cm. W 2018 r. na terenie leśnictwa Bałdowice powołano jeszcze jeden pomnik - "Dąb Mieszko".

Majestatyczny dąb Mieszko z leśnictwa Bałdowice. Fot. https://kgmovie.blogspot.com

Także w 2018 roku, uznano za pomnikowy i objęto ochroną, dąb z leśnictwa Komorów (obwód 510 cm) oraz grupę pięciu dębów z leśnictwa Czermin "Dęby na Dawidce" (obwody 385, 575, 320, 302 oraz 327 cm).

Imponujący dąb z leśnictwa Komorów. Fot. M. Olejnik

Na terenie leśnictwa Czermin poza pomnikowymi dębami znajdziemy również pokaźnych rozmiarów lipę drobnolistną "Bolesław". Lipy niemal dorównują dębom pod względem długowieczności. Najstarsze drzewa dożywają nawet 500 - 600 lat. "Bolesław" mierzy w obwodzie 555 cm i liczy sobie ok. 280 lat.

Lipa "Bolesław" (po lewej) i jeden z "Dębów na Dawidce". Fot. P. Woźniak

W leśnictwie Widawa, na skraju lasu, nad młodym pokoleniem buków, swoją koronę rozpościera pokaźnych rozmiarów daglezja zielona. Nie jest to nasz rodzimy gatunek. W 1827 r. do Anglii zostały sprowadzone pierwsze nasiona daglezji. Następnie rozpoczęto systematyczne wprowadzanie jej do upraw leśnych i parkowych. Stare 150-letnie daglezje do dziś zdobią przydrożne, leśne dukty a nawet tworzą całe drzewostany. Największa daglezja rosnąca w Lasach Państwowych osiągnęła 470 cm obwodu pnia.

Samotna daglezja z leśnictwa Widawa mierzy w obwodzie 322 cm. Fot. M. Zapart

Nietypowa, głęboko spękana kora, wyróżnia daglezję spośród innych drzew iglastych. Fot. M. Zapart

Do II wojny światowej uznano w Polsce ok. 4,5 tys. drzew chronionych. Jednak dopiero w 1949 r. wprowadzenie odpowiedniego zapisu w ustawie o ochronie przyrody umożliwiło objęcie bardzo starych drzew ochroną prawną. Ich liczba zaczęła szybko rosnąć. Na terenie Lasów Państwowych istnieje dziś ponad 10 000 drzew ze statutem pomnika przyrody. O kryteriach wyboru nie decydują jedynie wiek czy rozmiar ale również wartość historyczna czy nietypowy wygląd. Niebawem na terenie Nadleśnictwa Syców zostaną uznane kolejne pomniki przyrody.