Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Łączą nas drzewa

Łączą nas drzewa

W ramach tegorocznej akcji w dniu 22 kwietnia na terenie Arboretum Leśnego odbyło się wspólne sadzenie Alei Pamięci Jana Pawła II

W wydarzeniu wzieli udział leśnicy wraz z posłanką do Parlamentu Europejskiego Beatą Kempą, radną województwa dolnośląskiego Anną Michalską, wicestarostą oleśnickim Stanisławem Stępniem, komendantem powiatowym policji w Oleśnicy Robertem Froniem, burmistrzem miasta i gminy Międzybórz Jarosławem Głowackim, z-cą wójta gminy Dziadowa Kłoda Ireną Małecką, naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska UMiG w Sycowie Agnieszką Weszką oraz przedstawicielem komendanta powiatowego PSP w Oleśnicy Tomaszem Piecuchem. 
 
Zdjęcie przedstawia uczestników akcji sadzenia alei. Fot. arch. Nadleśnictwa Syców.
 
Pamiątkowa aleja prowadzi do dębu papieskiego posadzonego w 2006 roku i liczy 39 lip holenderskich w odmianie 'Wratislawiensis' wyhodowanych na ten cel w Arboretum Leśnym. Drzewa tej odmiany wyrastają na duże i silne (do 40 m wysokości) i mają szerokie gęste korony. Najważniejsze jednak, że są długowieczne dzięki czemu w przyszłości aleja będzie mogła cieszyć oczy naszych dzieci, wnuków i prawnuków. 
 
Na pamiątkowej tablicy umieszczono słowa Jana Pawła II, które wypowiedział podczas wizyty w Republice Zielonego Przylądka w 1990 roku: "przyroda jest wspaniałym darem, ale także poważnym wyzwaniem dla ludzkiego rozwoju."