Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"NIEPODLEGŁA DO HYMNU"

"NIEPODLEGŁA DO HYMNU"

Przy okazji spotkania edukacyjnego uczciliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dnia 8 listopada w Szkole Podstawowej w Drołtowicach odbyły się spotkania edukacyjne, które przeprowadzili pracownicy Nadleśnictwa Syców.

Fot. Anna Krzywania Łacina

 

Na pierwszym spotkaniu z najmłodszymi uczniami z klas I-III, Martyna Kuźniak i Cezary Kempa przedstawili ogólne zagadnienia z ochrony przyrody. Dzieciom pokazano sadzonki cisa pospolitego (Taxus baccata), gatunku chronionego, który sukcesywnie jest wprowadzany do polskich lasów po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia oraz sadzonki roślin owadożernych - rosiczki, muchołówki i kapturnicy, które są produkowane w pracowni kultur tkankowych w Arboretum Leśnym im. prof. S. Białoboka w Nadleśnictwie Syców. Dzieci wykazały się dużą wiedzą z zakresu rozpoznawania zwierząt i tematyki przyrodniczej. 

 

Fot. Anna Krzywania Łacina

Na zakończenie spotkania uczciliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, biorąc udział w akcji "Niepodległa do Hymnu", w którą corocznie angażują się Lasy Państwowe.

Na kolejnych spotkaniach, podleśniczy Cezary Kempa przeprowadził zajęcia dla klasy V o cenym surowcu jakim jest drewno oraz zajęcia z doradztwa zawodowego w klasach VII i VIII, na których przedstawił zawód leśnika.

 

Akcja "Niepodległa do Hymnu"

Zapoczątkowana przez Biuro Programu „Niepodległa" w 2018 roku akcja, polega na śpiewaniu hymnu Polski w Narodowe Święto Niepodległości. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w wydarzeniach oficjalnych wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach. Zainteresowanie wspólnym śpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego przez lata nie słabnie - w zeszłym roku wybrzmiał on również w ponad 1000 miejsc.