Wydawca treści Wydawca treści

Certyfikat PEFC

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikat PEFC.

Logo PEFC zostało wprowadzone przez organizację pozarządową utworzoną w celu wspierania zasad zrównoważonej gospodarki leśnej (the Programme for Endorsement of Forest Certification). Pełni ona funkcję międzynarodowej organizacji parasolowej, której celem jest ocena i wzajemne uznawanie krajowych systemów certyfikacji leśnej.

 

PEFC Council (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes - Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) jest niezależną, pozarządową organizacją non-profit, założoną w 1999 roku, której głównym celem jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej przez certyfikację wykonywana przez jednostki niezależne. PEFC dostarcza mechanizm potwierdzającego, że nabywcy drewna i wyrobów z papieru promują zrównoważoną gospodarkę leśną. PEFC jest ogólnoświatową organizacją powołaną dla oceny i wzajemnego uznawania krajowych systemów certyfikacji, opracowanych przez wiele zainteresowanych stron.

W chwili obecnej PEFC Council obejmuje 35 krajowych systemów certyfikacji leśnej, z których 25 przeszło do tej pory przez rygorystyczny proces oceny z udziałem publicznych konsultacji i niezależnych ekspertów. Te 25 uznanych systemów odpowiada za certyfikacje 200 milionów hektarów lasów, produkujących miliony metrów sześciennych certyfikowanego drewna na potrzeby rynku, co czyni PEFC największym światowym systemem certyfikacji leśnej. Pozostałe systemy krajowe znajdują się na różnych etapach rozwoju i uznawania przez PEFC. W Polsce prace nad stworzeniem krajowych struktur, jeszcze w ramach Paneuropejskiego Systemu Certyfikacji Leśnej, podjęto w 2003 r. W skład polskiej grupy inicjatywnej wchodziło 35 podmiotów oraz organizacji działających w obszarze leśnictwa i przemysłu drzewnego. Inicjatorem procesu tworzenia krajowych standardów PEFC były Lasy Państwowe oraz Rada PEFC Polska.

Od listopada 2003 roku Rada PEFC Polska, która działa w ramach struktur Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa (SITLiD) stała się członkiem PEFC Council. W marcu 2008 roku polskie krajowe standardy PEFC zostały uznane na forum międzynarodowym, a oficjalna ich akredytacja nastąpiła w październiku 2008 r. w Canberrze w Australii, podczas Walnego Zgromadzenia Międzynarodowej Rady PEFC. Na mocy umowy między SITLiD i Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL), podpisanej w dniu 16 września 2009, nastąpiła zmiana afiliacji Rady PEFC Polska. Konsekwencją tej umowy było przeniesienie członkowstwa w PEFC Council z SITLiD do IBL, co zostało zatwierdzone decyzją Walnego Zgromadzenia PEFC Council w Paryżu, w dniu 13 listopada 2009 roku.

,

Materiały do pobrania


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Poznańscy leśnicy pomagają dzieciom

Poznańscy leśnicy pomagają dzieciom

Nowoczesny sprzęt medyczny jest szczególnie ważny, gdy chodzi o najmłodszych pacjentów. 100 000 złotych - tyle środków poznańscy leśnicy przekazali na Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Wczoraj dyrektor RDLP w Poznaniu wraz z nadleśniczymi Nadleśnictw Babki, Gniezno, Grodzisk i Konstantynowo wręczyli dyrektor szpitala czek na zakup specjalistycznego sprzętu.

Wsparcie, które przekazaliśmy dla Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu to najlepiej wydane pieniądze. Holtery i rejestratory pracy serca pozwolą z jednej strony na szybką i precyzyjną diagnostykę wad i zaburzeń rytmu serca u dzieci, z drugiej umożliwią zastosowanie skutecznego leczenia. To bardzo ważne dla zdrowia małych pacjentów- podkreśla dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu dr inż. Andrzej Konieczny.

Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu to ultranowoczesna placówka, to szpital dziecięcy na miarę XXI wieku. Placówka dysponuje 354 salami jednoosobowymi z łazienkami dla każdego pacjenta oraz 5 salami operacyjnymi wyposażonymi w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Do tego leki dla pacjentów przygotowuje robot w pełni zautomatyzowanej szpitalnej aptece. Od końca ubiegłego roku uruchomiony został też SOR, dzięki czemu znacznie skrócił się czas oczekiwania na wizytę w izbie przyjęć. 

Dzięki wsparciu poznańskich leśników zakupiliśmy 3 ultranowoczesne holtery i dwa wielodobowe rejestratory pracy serca. Ten sprzęt doposażył Zakład Elektrodiagnostyki naszego szpitala, co pozwoli na dokładne i sprawne wykrycie wad i zaburzeń pracy serca u dzieci, czy też nadciśnienia - mówi dyrektor naczelny szpitala Izabela Marciniak.

Wszystkim małym pacjentom życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.