Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Rozmnażamy Bartka

Rozmnażamy Bartka

W dniu 17.02.2022 r., na zlecenie Nadleśnictwa Zagnańsk, pracownicy Arboretum Leśnego w Nadleśnictwie Syców pobrali pędy z Dębu Bartek.

To najsłynniejsze krajowe drzewo, stanowi największą atrakcję turystyczną Gór Świętokrzyskich. Ze względu na sędziwy wiek oraz imponujące rozmiary jest najokazalszym dębem w Polsce.

 

Słynny dąb zostanie rozmnożony wegetatywnie poprzez szczepienie. Polega ono na połączeniu części szlachetnej  z tzw. podkładką, która posiada system korzeniowy. Dzięki takiemu zabiegowi część nadziemna przyszłego drzewka stanowi stuprocentową kopię genetyczną Bartka.

Tuż po zrośnięciu się zrazu z podkładką, drzewka trafią do szkółki leśnej, gdzie pod okiem leśników wypuszczą nowe pędy. Wtedy będą mogły trafić do różnych instytucji aby w przyszłości wzbogacić krajobraz w nowe drzewa.

fot. RDLP w Radomiu

To nie pierwszy Pomnik Przyrody rozmnażany w Nadleśnictwie Syców. Obok dębu Bartka w zasobach Arboretum Leśnego znajdują się tacy leśni celebryci jak m.in. dąb Napoleon (woj. Lubuskie), dąb Bolesław (zachodniopomorskie), czy dąb Chrobry (dolnośląskie). Ten ostatni został uznany za martwy w 2020 roku. Z genetycznego punktu widzenia drzewo to nadal żyje, tyle, że w doniczce.

 

Pomimo sędziwego wieku (ok. 700 lat) i znacznego uszkodzenia pnia przez pożar, dąb Bartek zachowuje żywotność i rokrocznie wypuszcza nowe pędy i liście. Wszystkie prace związane z pobraniem materiału do szczepień były wykonane z należytą ostrożnością i nie mają negatywnego wpływu na zdrowie drzewa.