Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Nadleśnictwo Syców dla Bibliotek Publicznych

Nadleśnictwo Syców dla Bibliotek Publicznych

W trzech Bibliotekach Publicznych znajdujących się w zachodniej części terenu Nadleśnictwa, zostały ufundowane regały z książkami o tematyce przyrodniczo-leśnej.

Mowa tu o Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Syców, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Międzybórz oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Dziadowej Kłodzie.

Wszystkie znajdują się w zasięgu terytorialnym Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Rychtalskie, którego celem działania jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrona zasobów przyrody w lasach, edukacja leśna społeczeństwa i prowadzenie prac badawczych i doświadczalnych dla potrzeb gospodarki leśnej. Nazwa LKP „Lasy Rychtalskie”, została przyjęta dzięki ekotypowi sosny rychtalskiej. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest zdolność do dużej plastyczności tj. przystosowywania się do nie zawsze idealnych warunków bytowania bez utraty jej naturalnych cech. 

Zdjęcie przedstawia foldery Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Rychtalskie. Fot. Martyna Kuźniak

Dnia 27.02.2023 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Syców odbyło się spotkanie, na którym oficjalnie przekazano jeden z regałów i książki. Nadleśniczy Józef Szymański wraz z Dyrektorem Centrum Kultury w Sycowie Bartoszem Zajdlerem i reprezentantem Publicznego Przedszkola nr 3 im. Małego Księcia w Sycowie dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi, a grupa zaproszonych na to wdarzenie przedszkolaków wykonała artystyczny występ.

Zdjęcie przedstawia grupę dzieci słuchających opowieści. W tle przekazany regał z książkami. Fot. Martyna Kuźniak

Przekazane książki o tematyce przyrodniczo-leśnej mają służyć mieszkańcom.

Na oryginalnej półce, znajdują się atlasy z fotografiami przyrody, książki naukowe dotyczące botaniki, ekologii i fizjologii roślin, a także poradniki dotyczące ochrony roślin. Na najmłodszych czytelników czeka seria opowiadań o skarbach polskiej fauny i flory, spotkania z przyrodą i historie o przygodach w szepczącym lesie, a także klucze i przewodniki do oznaczania i rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt, które doskonale sprawdzą się podczas rodzinnych spacerów po pobliskim lesie czy parku. Mamy nadzieję, że książki trafią w gusta lokalnej społeczności, która będzie chętnie i często po nie sięgać. Łącznie do trzech bibliotek przekazano 384 sztuk książek.

Zdjęcie przedstawia książki ułożone na regale. Fot. Martyna Kuźniak

Książka sama w sobie jest jedynie przedmiotem stojącym na półce, ale kiedy czytelnik zabierze ją do ręki i zagłębi się w słowa, nabiera ona wielkiej wartości, stając się skarbnicą wiedzy, pobudzając wyobraźnię czytelnika.

Zapraszamy do czytania!