Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Mieszkanie dla ptaka

Mieszkanie dla ptaka

Budki lęgowe możemy wywieszać przez cały rok. Jeśli jednak zależy nam na szybkim zajęciu domku przez skrzydlatego lokatora najlepiej będzie zrobić to zimą

Po co ptakom budki lęgowe?

Budki lęgowe są substytutem naturalnych dziupli. W lasach chronimy drzewa dziuplaste i tam gdzie jest ich dużo nie wywieszamy budek. Są jednak fragmenty lasu gdzie budki spełniają ważną rolę wspomagającą populacje ptaków. Podobnie sytuacja wygląda na terenach zurbanizowanych gdzie drzewa dziuplaste często stanowią zagrożenie dla przejeżdżających samochodów czy  przechodniów i z tego powodu są usuwane. Również w naszych ogrodach ciężko o występowanie próchniejących drzew, które dały by schronienie i możliwość rozrodu dzikim ptakom.

Kto korzysta?

Z budek korzystają dziuplaki pierwotne oraz wtórne. Te pierwsze wykuwają dla siebie dziuple (np. dzięcioły). Dziuplaki wtórne (np. sikory) korzystają z gotowych dziupli wykutych wcześniej przez inne ptaki.

Czy warto mieć budkę w ogrodzie?

Warto, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie stworzyć ptakom bezpieczne otoczenie. Wieszanie budki w ogrodzie pozbawionym osłony w postaci drzew lub krzewów lub w okolicy, w której regularnie polują koty jest niebezpieczne dla lęgów. Jeśli jednak jesteśmy w stanie znaleźć bezpieczne miejsce dla budki to na pewno skorzystają na tym nie tylko ptaki. Większość dziuplaków skutecznie organicza występowanie szkodników roślin ozdobnych, drzew i krzewów owocowych oraz bylin. Ptaki umilą nam również czas wiosennym śpiewem.

Czy budkę trzeba pielęgnować?

Owszem. Raz do roku, najlepiej jesienią, budkę należy otworzyć oraz oczyścić z materiału zgromadzonego przez ptaki. W naturze w dziuplach panują specyficzne warunki, które sprawiają, że stare gniazda szybciej ulegają rozkładowi. Gniazda w budkach nie rozkładają się i często stają się siedliskiem groźnych roztoczy. Ponadto kolejne zakładane gniazda piętrzą się aż w końcu budka staje się bezużyteczna.

Skąd wziąć budkę?

Budkę możemy zakupić lub zbudować samodzielnie. W internecie jest wiele instrukcji jak wykonać domek dla ptaków.

Jaka powinna być dobra budka lęgowa?

Dobra budka lęgowa powinna naśladować dziuplę. Ptaki prowadzące lęgi ukrywają się przed drapieżnikami. Budka nie powinna być dobrze widoczna a już na pewno nie malujemy jej w jaskawe kolory. Powinna też mieć odpowiednią głębokość. Ptaki znoszą do budek dużo materiału a odległość gniazda od otworu wlotowego powinna być na tyle duża by piskląt nie dosięgnął żaden drapieżnik. Zbędne są również wszelkiego rodzaju patyczki i półeczki do przysiadania. Ułatwiają one kunom i kotom sięganie do wewnątrz budki. Dobrze jeśli budka powstanie z litego drewna (ewentualnie sklejki). Jeśli chcemy przedłużyć jej żywotność możemy zabezpieczyć daszek przed deszczem (np. papą). Powinniśmy również wzmocnić otwór wlotowy poprzez nabicie dodatkowej deseczki. Jeśli w okolicy jest dużo dzięciołów możemy zabezpieczyć otwór wlotowy przed rozkuwaniem za pomocą blaszki.