Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Leśnicy przekazali kolejne terenówki armii ukraińskiej

Leśnicy przekazali kolejne terenówki armii ukraińskiej

Swój udział w przekazaniu samochodów miało również Nadleśnictwo Syców, które oddało do użytkowania samochód marki Land Rover.

Leśnicy przekazali auta, które dotychczas znajdowały się na wyposażeniu Straży Leśnej. To solidne wozy terenowe typu pick-up. Każdy przeszedł dokładny przegląd techniczny, by bezpiecznie służyć do zadań wojskowych.

Przekazanie pojazdów stronie ukraińskiej odbyło się w Nadleśnictwie Tomaszów. Na miejscu doszło do spotkania leśników z obu stron granicy. Stronę polską reprezentował Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

– Ukraina walczy za nas i za całą Europę. Ta pomoc to nasz obowiązek. W ten sposób my leśnicy wnosimy swój wkład w przeciwstawienie się zbrodniczemu reżimowi z Moskwy – mówił Kubica.

Jurij Bołochowiec, który kieruje Państwową Agencją Zasobów Leśnych Ukrainy dziękował Polakom za wsparcie.

– Nasz naród opowiedział się po stronie wartości europejskich. Teraz oddaje życie swoich obywateli, żeby nasze dzieci, nasz kraj były częścią Europy, były wolne, szczęśliwe i byśmy czuli się wolnymi ludźmi, a nie niewolnikami – powiedział.

Kolumna terenówek, które jeszcze niedawno patrolowały polskie lasy, przejechała na Ukrainę, by służyć leśnikom walczącym w oddziałach Obrony Terytorialnej Ukrainy.

Polscy leśnicy od początku eskalacji działań wojennych konsekwentnie udzielają pomocy Ukrainie. Nadleśnictwa z regionów lubelskiego i krośnieńskiego zorganizowały punkty pomocowe na przejściach granicznych. W jednostkach Lasów Państwowych w całym kraju odbywały się zbiórki rzeczowe, w tym zbiórki odzieży terenowej. Szerokim echem wśród liczącej 26 tys. kadry odbiła się akcja „Plecak dla Ukrainy”. Leśnicy przygotowali ponad 1300 zestawów taktycznych zapakowanych w solidne plecaki. W ten sposób do leśnych oddziałów Obrony Terytorialnej dotarły m.in. noktowizory, obuwie taktyczne, lornetki, prowiant.

Żródło: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/lesnicy-przekazali-kolejne-terenowki-armii-ukrainskiej