Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Spacer z leśnikiem w Nadleśnictwie Syców

Spacer z leśnikiem w Nadleśnictwie Syców

W sobotę 26 marca każdy mógł wziąć udział w edukacyjnym spacerze z pracownikiem Nadleśnictwa.

Leśną lekcję poprowadził Cezary Kempa - podleśniczy leśnictwa Widawa. Choć trasa spaceru nie była bardzo długa to jednak obfitowała w przystanki. Uczestnicy, którzy zazwyczaj sami przemierzają leśne ostępy tym razem mieli obok siebie specjalistę, który pomógł rozwiązać wiele leśnych zagadek. I tak właśnie mogliśmy dowiedzieć się, czym jest spała żywiczarska, jak żyją korniki, dlaczego młode jodły nie przepadają za słońcem, czym są powierzchnie zachowawcze, jak policzyć ile drzewo ma lat, a nawet w jaki sposób leśnicy wybierają rodziców dla młodych drzewek sadzonych w lesie.

Las pełni wiele funkcji – przyrodniczych, gospodarczych i społecznych. Nie sposób również przecenić jego dobroczynnego wpływu na zdrowie. Samo przebywanie w lesie niesie ze sobą szereg korzyści- obniża poziom kortyzolu (nazywanego hormonem stresu), zwiększa zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność o 50 proc., zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję. To doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu w pięknych okolicznościach przyrody.

A spacerować jest gdzie – lasy zajmują już 1/3 powierzchni kraju. Do dyspozycji społeczeństwa leśnicy oddali i utrzymują ponad 20 tys. km szlaków pieszych, prawie 4 tys. km szlaków rowerowych, około 3200 parkingów leśnych i miejsc postoju oraz ponad 600 pól biwakowych i obozowisk. W ramach bezpłatnej oferty edukacyjnej Lasy Państwowe udostępniają ponad 1000 ścieżek dydaktycznych, blisko 600 wiat edukacyjnych oraz ponad 300 izb edukacyjnych oraz ośrodków edukacji leśnej. Co ciekawe, wystarczy zalewie godzina, by dotrzeć do lasu z każdego miejsca w Polsce!