Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VII edycja konkursu "Las poza cywilizacją"

VII edycja konkursu "Las poza cywilizacją"

Tegoroczni finaliści spędzili dwa dni w Nadleśnictwie Syców.

Za nami kolejna edycja konkursu organizowanego przez Radio Poznań we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu. Pobyt w Nadleśnictwie Syców obfitował w wiele atrakcji. Projekt dofinansowało Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

Między 12 a 16 września na antenie Radia Poznań w porannej audycji „Mała Czarna” pojawiały się pytania związane z lasami i codzienną pracą leśników. Słuchacze musieli popisać się swoją wiedzą m.in. na temat Arboretum Leśnego w Stradomi, gatunków bytujących na terenie Nadleśnictwa Syców a także ciekawostek z jego historii.  

Fot. Ada Bończyk (RDLP w Poznaniu)

Pięcioro zwycięzców konkursu rozpoczęło swoją podróż do Arboretum Leśnego w Stradomi pod opieką leśników z Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Tam uczestnicy podczas długiego spaceru poznali kolekcje botaniczne oraz zobaczyli na własne oczy produkcję gatunków biocenotycznych na potrzeby wzbogacania leśnej flory. Laureaci wzięli też udział w grze terenowej. Na zakończenie przygotowano dodatkową niespodziankę w postaci możliwości samodzielnego zbioru derenia jadalnego na tutejszej plantacji oraz nagrodzono uczestników podarunkami zawierającymi lokalne produkty.

Fot. Ada Bończyk (RDLP w Poznaniu)

Drugi dzień uczestnicy rozpoczęli od wizyty w leśnictwie Widawa gdzie pod okiem podleśniczego Cezarego Kępy mogli zobaczyć na własne oczy poszczególne etapy życia lasu gospodarczego od wykonania zrębu aż po uzyskanie młodego pokolenia drzew. Przy okazji laureaci odwiedzili powierzchnie, które w ubiegłym roku nawiedziły silne wichury aby przekonać się, że czasami natura ma inne niż leśnicy plany wobec lasu.

Fot. Mateusz Zapart

Następnym przystankiem w wycieczce były dwa zabytki do budowy których użyto drewna tj. 400-letni kościół w Świętym Marku oraz 170-letni pałac w Mojej Woli, w którym oprócz drewna do budowy użyto także kory dębu. Na zakończenie uczestnicy udali się do miejscowości Bukowina Sycowska gdzie niegdyś mieściło się słynne na całym Śląsku uzdrowisko. W tutejszych lasach uczestnicy mogli zobaczyć m.in. pozostałości po linii Bartholda w postaci okopów i umocnień, które miały zatrzymać Armię Czerwoną w drodze na Wrocław. Przy okazji każdy mógł napełnić otrzymany kosz grzybami, których nie brakowało pośród leśnego runa. Pobyt zakończono wspólnym obiadem.