Aktualności Aktualności

Powrót

Zielony Punkt Kontrolny „Różyczka” – Leśnictwo Smardze

Zielony Punkt Kontrolny „Różyczka” – Leśnictwo Smardze

Drodzy miłośnicy leśnych przygód, przypominamy Wam o możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu w lasach Nadleśnictwa Syców poprzez orienteering!

Jedną z atrakcji Nadleśnictwa Syców jest Zielony Punkt Kontrolny „Różyczka”, który składa się z dwóch części – „Różyczka cz. Południowa” i „Różyczka cz. Północna”. Jest on zlokalizowany w miejscowości Różyczka na terenie leśnictwa Smardze i zawiera 41 punktów kontrolnych rozproszonych w całym kompleksie leśnym.

Fot. Marcin Ciura

To polska wersja koncepcji obszarów leśnych, na których zlokalizowano stałe punkty kontrolne przeznaczone do orienteeringu (Permanent Orienteering Courses). Orienteering oznacza różne formy orientacji w terenie przy wykorzystaniu mapy. Aktywność ta może być zarówno rekreacyjna, jak i sportowa, a jej forma - piesza lub rowerowa.

Fot. Marcin Ciura

Punkt kontrolny tworzy drewniany słupek o wysokości ok. 90 cm. W górnej części na bokach słupka umieszczone są charakterystyczne biało-pomarańczowe tabliczki z kodem numerycznym. Dodatkowo na zielonych punktach zamontowano kasowniki, dzięki którym można potwierdzić swoją obecność w danym stanowisku. Każdy słupek pozostawia na kartce inny wzór, dlatego nie ma tutaj szans na nieuczciwe zagrywki rywali.

Fot. Marcin Ciura

Do zabawy należy zabrać ze sobą mapę z wyznaczoną trasą. Do wyboru są warianty w różnym stopniu trudności i długości. Można też stworzyć własną trasę na bazie mapy zbiorczej ze wszystkimi punktami kontrolnymi. 

Polecamy do zabawy zabrać ze sobą kompas, który ułatwi zadanie, ponieważ mapę należy trzymać zawsze zorientowaną do północy.

Orienteering – Zielony Punkt Kontrolny „Różyczka” to świetny sposób na integrację, która pozwoli nie tylko na dobrą zabawę i miłe spędzanie czasu wolnego, ale również na zapoznanie się z okolicznymi lasami.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

Kafel do strony Lasy Społeczne

Polecamy Polecamy

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30