Wydawca treści
Użytki ekologiczne
Na terenie Nadleśnictwa Syców ustanowiono 3 użytki ekologiczne o łącznej powierzchni 44,48 ha.
W skład użytku ekologicznego "Storczyk" położonego na terenie Arboretum i Leśnictwa Komorów wchodzą łąki, pastwiska i rowy o łącznej powierzchni 9, 65 ha. Celem ochrony jest zachowanie licznych stanowisk storczyka szerokolistnego (Dactylorhiza majalis) i storczyka krwistego (Orchis incarnata).
Użytek ekologiczny "Bagno w Dziadowej Kłodzie" tworzy torfowisko przejściowe o powierzchni 2,36 ha, położone na terenie Leśnictwa Dziadów Most. Celem ochrony jest zachowanie wykształconego w płytkim zagłębieniu, w dorzeczu rzeki Widawy, torfowiska ombrogenicznego, z chronionymi gatunkami roślin i zwierząt.
W skład użytku ekologicznego "Łąki w Dziadowej Kłodzie" wchodzą nieużytki o powierzchni 32,47 ha, położone na terenie Leśnictwa Dziadowa Kłoda. Celem ochrony jest zachowanie cennych przyrodniczo łąk. Przez użytek przepływa rzeka Czarna Widawa. Przyległy do niej teren łąk, w okresach wysokiego poziomu wody w rzece jest terenem zalewowym. Tutejsze łąki i rozlewiska są miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków.
Najnowsze aktualności
Dzień otwarty w Arboretum
Dzień otwarty w Arboretum
Dziękujemy wszystkim, którzy mimo niesprzyjającej pogody odwiedzili nas w arboretum.
W dniu 24 czerwca 2023 w sobotę, na terenie Arboretum Leśnego im. prof. S. Białoboka w Nadleśnictwie Syców, zorganizowano Dzień Otwarty Arboretum, na którym zaplanowano stoiska tematyczne i wydarzenia specjalne. Wstęp do ogrodu botanicznego był darmowy. Dzień otwarty miał na celu zaprezentowanie odwiedzających z działalnością i specyfiką arboretum oraz udziałem jednostki w ochronie przyrody i zasobów genowych.
Stoiska tematyczne zostały zlokalizowane w budynku edukacyjno-administracyjnym, wśród których znalazły się:
- stoisko Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, na którym pracownicy z Oddziału Oleśnica służyły radą i pomocą w zakresie ochrony roślin,
- punkt informacyjny Lokalnej Grupy Działania Dobra Widawa, stowarzyszenia realizującego działania wykorzystujące potencjał zasobów przyrodniczych i kulturowych na rzecz rozwoju lokalnego obszarów wiejskich
- stoisko z materiałem roślinnym wyprodukowanym w Pracowni Kultur Tkankowych arboretum, na którym zaprezentowano gotowe pożywki i rośliny owadożerne,
- wystawa fotografii z terenu Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Rychtalskie” wykonane przez pracownika Nadleśnictwa Syców,
- wystawa motyli i pogadanka prowadzona przez pana Jerzego Budzika – pasjonata i hodowcę motyli,
- stoisko Klubu Łuczniczego Stara Stajnia Stradomia, na którym Mistrzyni Świata w Łucznictwie Historycznym prowadziła zajęcia ze strzelania z łuku metodą tradycyjną dla dzieci i dorosłych,
- stoisko edukacyjne dla najmłodszych, na których czekały drewniane puzzle edukacyjne dotyczące świata roślin i zwierząt, tablice informacyjne o tropach zwierząt, gatunkach ptaków, korze drzew iglastych i liściastych oraz odgłosach zwierząt leśnych. Dzieci z pomocą dorosłych mogły wykonać własną przypinkę z motywem roślinnym lub uczestniczyć w grach na świeżym powietrzu.
Dodatkowo w budynku edukacyjno-administracyjnym odbyły się dwa występy sygnalistów formacji „Borowi”, w skład której należą pracownicy Nadleśnictwa Syców, grający muzykę myśliwską.
Wydarzeniami specjalnymi w tym dniu były trzy spacery tematyczne dla odwiedzających:
- 1 spacer na część gospodarczą arboretum, gdzie pracownicy arboretum zaprezentowali metodę wegetatywnego rozmnażania roślin, poprzez szczepienie.
- 2 spacer do Pracowni Kultur Tkankowych, gdzie laborant Konrad Forysiak, omówił specyfikę działania pracowni i metodę rozmnażania roślin w tzw. szkle.
- 3 spacer z kierownikiem Arboretum Leśnego Jarosławem Sęktasem po części kolekcyjnej arboretum, zapoznając uczestników ze szczegółami dotyczącymi roślin chronionych zgromadzonych w arboretum.
Odwiedzający mogli pobrać darmowe foldery informacyjne, mapy do gry terenowej „ Poznaj Arboretum Leśne” i magnesy drewniane na pamiątkę. Dzień otwarty w Arboretum planujemy powtarzać cyklicznie, licząc że z roku na rok przyciągnie coraz więcej odwiedzających.