Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szyszkobranie w Nadleśnictwie Syców

Szyszkobranie w Nadleśnictwie Syców

Z wyselekcjonowanych drzew sosny rychtalskiej udało się zebrać ponad 6 ton szyszek.

Zima to szczególny okres dla działu hodowli lasu. To właśnie w tym okresie roku dojrzewają nasiona sosen. Jeśli powierzchnia leśna ma się odnowić w sposób naturalny, leśnicy czekają na pierwsze ciepłe, słoneczne dni wiosny. Wtedy łuski szyszek podnoszą się wypuszczając na wiatr maleńkie nasiona. Jeśli jednak leśniczy zdecyduje o tym aby zamiast siewu wykorzystać sadzenie młodych drzewek, będzie ich potrzebował w liczbie kilku tysięcy sztuk na jeden hektar. Produkcja sadzonek, które zostaną wykorzystane za rok czy dwa, rozpoczyna się już teraz.

Zdjęcie przedstawia kosz wysięgnika, z którego zbierane są szyszki.

Nasiona używane do produkcji sadzonek pochodzą z wyselekcjonowanych drzewostanów oraz plantacji nasiennych. Na terenie Nadleśnictwa Syców występuje wyjątkowy ekotyp sosny zwyczajnej. Mowa tu o sośnie rychtalskiej, która słynie z tego, że bardzo łatwo adaptuje się w różnych warunkach. Stąd na terenie Nadleśnictwa Syców znajduje się imponująca ilość drzew matecznych sosny – 51 szt. a także blisko 400 hektarów drzewostanów i plantacji nasiennych tego  gatunku.

Zdjęcie przedstawia pień drzewa matecznego rosnącego na terenie Leśnictwa Smardze

W tym roku zbieraliśmy szyszki w wyłączonych drzewostanach nasiennych (WDN). Są to powierzchnie leśne, wyłączone z użytkowania rębnego i przeznaczone do intensywnej produkcji nasion. Aby nie uszkodzić drzew, zbioru dokonaliśmy za pomocą specjalnego wysięgnika, dzięki któremu zbieracze, mogli wznieść się 30 metrów ponad ziemię. Zbioru dokonano również na plantacjach nasiennych, gdzie drzewa są dużo niższe i istnieje możliwość zrywania szyszek z drabiny lub specjalnej platformy.

Zdjęcie przedstawia wysięgnik do zbioru szyszek.

W ten sposób udało się zebrać 6,5 tony szyszek, które poddane specjalnemu zabiegowi wyłuszczania wydadzą ok. 100 kg nasion. Z takiej ilości można wyhodować ok. 5 000 000 sadzonek i posadzić ok. 500 hektarów lasu!