Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty

Fot. Karol Wróbel

Na terenie Nadleśnictwa Syców znajdują się dwa leśne rezerwaty przyrody:

Rezerwat Gola - położony na terenie Leśnictwa Bukowina (obręb Międzybórz), został powołany na mocy Zarządzenia Nr 31 Ministra Leśnictwa z dnia 15 lutego 1954 r. Rezerwat o powierzchni 12,05 ha został utworzony w celu zachowania fragmentu lasu mieszanego z udziałem jodły występującej tu na granicy swego zasięgu. Na terenie rezerwatu panuje typ siedliskowy las mieszany wyżynny świeży, drugim jest bór mieszany świeży. Występują tu dwa siedliska- kwaśna dąbrowa oraz wyżynny, jodłowy bór mieszany, są to siedliska zaliczone do siedlisk wymagających ochrony w ramach sieci obszarów Natura 2000. W 2013 roku na terenie rezerwatu utworzono obszar Natura 2000 „Bór Jodłowy w Goli” PLH20107 o powierzchni 11,93 ha.

Rezerwat Studnica - położony na terenie Leśnictwa Sadogóra (obręb Rychtal) został powołany na mocy Zarządzenia Nr 167 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 14 września 1962 r. Celem ochrony rezerwatu o powierzchni 5,78 ha jest zachowanie fragmentu lasu mieszanego o charakterze naturalnym z udziałem świerka. Na terenie rezerwatu panuje typ siedliskowy las mieszany świeży, drugim jest las świeży. Występują tu dwa siedliska- kwaśna dąbrowa ( kod 9190 ) oraz grąd środkowoeuropejski ( kod 9170 ).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szyszkobranie w Nadleśnictwie Syców

Szyszkobranie w Nadleśnictwie Syców

Z wyselekcjonowanych drzew sosny rychtalskiej udało się zebrać ponad 6 ton szyszek.

Zima to szczególny okres dla działu hodowli lasu. To właśnie w tym okresie roku dojrzewają nasiona sosen. Jeśli powierzchnia leśna ma się odnowić w sposób naturalny, leśnicy czekają na pierwsze ciepłe, słoneczne dni wiosny. Wtedy łuski szyszek podnoszą się wypuszczając na wiatr maleńkie nasiona. Jeśli jednak leśniczy zdecyduje o tym aby zamiast siewu wykorzystać sadzenie młodych drzewek, będzie ich potrzebował w liczbie kilku tysięcy sztuk na jeden hektar. Produkcja sadzonek, które zostaną wykorzystane za rok czy dwa, rozpoczyna się już teraz.

Zdjęcie przedstawia kosz wysięgnika, z którego zbierane są szyszki.

Nasiona używane do produkcji sadzonek pochodzą z wyselekcjonowanych drzewostanów oraz plantacji nasiennych. Na terenie Nadleśnictwa Syców występuje wyjątkowy ekotyp sosny zwyczajnej. Mowa tu o sośnie rychtalskiej, która słynie z tego, że bardzo łatwo adaptuje się w różnych warunkach. Stąd na terenie Nadleśnictwa Syców znajduje się imponująca ilość drzew matecznych sosny – 51 szt. a także blisko 400 hektarów drzewostanów i plantacji nasiennych tego  gatunku.

Zdjęcie przedstawia pień drzewa matecznego rosnącego na terenie Leśnictwa Smardze

W tym roku zbieraliśmy szyszki w wyłączonych drzewostanach nasiennych (WDN). Są to powierzchnie leśne, wyłączone z użytkowania rębnego i przeznaczone do intensywnej produkcji nasion. Aby nie uszkodzić drzew, zbioru dokonaliśmy za pomocą specjalnego wysięgnika, dzięki któremu zbieracze, mogli wznieść się 30 metrów ponad ziemię. Zbioru dokonano również na plantacjach nasiennych, gdzie drzewa są dużo niższe i istnieje możliwość zrywania szyszek z drabiny lub specjalnej platformy.

Zdjęcie przedstawia wysięgnik do zbioru szyszek.

W ten sposób udało się zebrać 6,5 tony szyszek, które poddane specjalnemu zabiegowi wyłuszczania wydadzą ok. 100 kg nasion. Z takiej ilości można wyhodować ok. 5 000 000 sadzonek i posadzić ok. 500 hektarów lasu!