Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty

Fot. Karol Wróbel

Na terenie Nadleśnictwa Syców znajdują się dwa leśne rezerwaty przyrody:

Rezerwat Gola - położony na terenie Leśnictwa Bukowina (obręb Międzybórz), został powołany na mocy Zarządzenia Nr 31 Ministra Leśnictwa z dnia 15 lutego 1954 r. Rezerwat o powierzchni 12,05 ha został utworzony w celu zachowania fragmentu lasu mieszanego z udziałem jodły występującej tu na granicy swego zasięgu. Na terenie rezerwatu panuje typ siedliskowy las mieszany wyżynny świeży, drugim jest bór mieszany świeży. Występują tu dwa siedliska- kwaśna dąbrowa oraz wyżynny, jodłowy bór mieszany, są to siedliska zaliczone do siedlisk wymagających ochrony w ramach sieci obszarów Natura 2000. W 2013 roku na terenie rezerwatu utworzono obszar Natura 2000 „Bór Jodłowy w Goli” PLH20107 o powierzchni 11,93 ha.

Rezerwat Studnica - położony na terenie Leśnictwa Sadogóra (obręb Rychtal) został powołany na mocy Zarządzenia Nr 167 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 14 września 1962 r. Celem ochrony rezerwatu o powierzchni 5,78 ha jest zachowanie fragmentu lasu mieszanego o charakterze naturalnym z udziałem świerka. Na terenie rezerwatu panuje typ siedliskowy las mieszany świeży, drugim jest las świeży. Występują tu dwa siedliska- kwaśna dąbrowa ( kod 9190 ) oraz grąd środkowoeuropejski ( kod 9170 ).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Poznańscy leśnicy pomagają dzieciom

Poznańscy leśnicy pomagają dzieciom

Nowoczesny sprzęt medyczny jest szczególnie ważny, gdy chodzi o najmłodszych pacjentów. 100 000 złotych - tyle środków poznańscy leśnicy przekazali na Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Wczoraj dyrektor RDLP w Poznaniu wraz z nadleśniczymi Nadleśnictw Babki, Gniezno, Grodzisk i Konstantynowo wręczyli dyrektor szpitala czek na zakup specjalistycznego sprzętu.

Wsparcie, które przekazaliśmy dla Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu to najlepiej wydane pieniądze. Holtery i rejestratory pracy serca pozwolą z jednej strony na szybką i precyzyjną diagnostykę wad i zaburzeń rytmu serca u dzieci, z drugiej umożliwią zastosowanie skutecznego leczenia. To bardzo ważne dla zdrowia małych pacjentów- podkreśla dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu dr inż. Andrzej Konieczny.

Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu to ultranowoczesna placówka, to szpital dziecięcy na miarę XXI wieku. Placówka dysponuje 354 salami jednoosobowymi z łazienkami dla każdego pacjenta oraz 5 salami operacyjnymi wyposażonymi w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Do tego leki dla pacjentów przygotowuje robot w pełni zautomatyzowanej szpitalnej aptece. Od końca ubiegłego roku uruchomiony został też SOR, dzięki czemu znacznie skrócił się czas oczekiwania na wizytę w izbie przyjęć. 

Dzięki wsparciu poznańskich leśników zakupiliśmy 3 ultranowoczesne holtery i dwa wielodobowe rejestratory pracy serca. Ten sprzęt doposażył Zakład Elektrodiagnostyki naszego szpitala, co pozwoli na dokładne i sprawne wykrycie wad i zaburzeń pracy serca u dzieci, czy też nadciśnienia - mówi dyrektor naczelny szpitala Izabela Marciniak.

Wszystkim małym pacjentom życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.