Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty

Fot. Karol Wróbel

Na terenie Nadleśnictwa Syców znajdują się dwa leśne rezerwaty przyrody:

Rezerwat Gola - położony na terenie Leśnictwa Bukowina (obręb Międzybórz), został powołany na mocy Zarządzenia Nr 31 Ministra Leśnictwa z dnia 15 lutego 1954 r. Rezerwat o powierzchni 12,05 ha został utworzony w celu zachowania fragmentu lasu mieszanego z udziałem jodły występującej tu na granicy swego zasięgu. Na terenie rezerwatu panuje typ siedliskowy las mieszany wyżynny świeży, drugim jest bór mieszany świeży. Występują tu dwa siedliska- kwaśna dąbrowa oraz wyżynny, jodłowy bór mieszany, są to siedliska zaliczone do siedlisk wymagających ochrony w ramach sieci obszarów Natura 2000. W 2013 roku na terenie rezerwatu utworzono obszar Natura 2000 „Bór Jodłowy w Goli” PLH20107 o powierzchni 11,93 ha.

Rezerwat Studnica - położony na terenie Leśnictwa Sadogóra (obręb Rychtal) został powołany na mocy Zarządzenia Nr 167 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 14 września 1962 r. Celem ochrony rezerwatu o powierzchni 5,78 ha jest zachowanie fragmentu lasu mieszanego o charakterze naturalnym z udziałem świerka. Na terenie rezerwatu panuje typ siedliskowy las mieszany świeży, drugim jest las świeży. Występują tu dwa siedliska- kwaśna dąbrowa ( kod 9190 ) oraz grąd środkowoeuropejski ( kod 9170 ).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy w KL Auschwitz w latach 1940-1944

Leśnicy w KL Auschwitz w latach 1940-1944

Od wczoraj w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zobaczyć można wystawę pn. „Leśnicy deportowani do KL Auschwitz w latach 1940-1944”.

Wystawa ma na celu upamiętnienie sylwetek leśników, których hitlerowski reżim potraktował wyjątkowo okrutnie. Wielu z nich jeszcze w czasach zaborów angażowało się w walkę o niepodległość Polski. Dodatkowo świetnie znali leśne tereny, które po zakończeniu kampanii wrześniowej stały się schronieniem dla partyzantów. To sprawiło, że trafili na czarne listy obu okupantów. Ponad 700 leśników zostało rozstrzelanych w Katyniu i innych miejscach zbiorowych egzekucji popełnionych przez Związek Radziecki.
 
"Wśród 205 nazwisk leśników, o których wiemy, że zostali deportowani do KL Auschwitz, znajdują się osoby pochodzące z Wielkopolski. Jako ich spadkobiercy i opiekunowie lasów, które sadzili, chcielibyśmy utrwalić pamięć o nich w przestrzeni społecznej"-mówi dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor RDLP w Poznaniu. 
Zdjęcie przedstawia planszę prezentującą zdjęcia leśników i notki biograficzne leśników deportowanych do KL Auschwitz. Fot. A. Bończyk (RDLP w Poznaniu).
 
Jej otwarcie rozpoczęliśmy konferencją, w której trakcie swoje prelekcje wygłosili autorzy Księgi Pamięci: dr Radosław Bąk, ks. dr Lucjan Bielas, Bohdan Piętka oraz Piotr Kacprzak, będącej szczegółowym opracowaniem historii zaprezentowanych na wystawie. Wydarzenie uświetniła ceremonia przyznania odznaczeń państwowych pracownikom z terenu dyrekcji poznańskiej, które zostały wręczone przez Pana Ministra Edwarda Siarkę i Pana Józefa Kubicę, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
 
Zdjęcie przedstawia widok od tyłu wypełnionej gośćmi sali konferencyjnej z odbywającą się na podium prezentacją. Fot. T. Maćkowiak (RDLP w Poznaniu).
 
Wystawę można oglądać w holu Urzędu Wojewódzkiego do 13 lutego br. Wydarzenie objęte zostało patronatem Wojewody Wielkopolskiego  i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, jak również patronatem medialnym TVP 3 Poznań.