Wydawca treści Wydawca treści

Przywracamy mokradła

Renaturyzacja mokradeł to kolejny projekt pomagający magazynować wodę w lasach.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dofinansowanie projektu pn. „Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przez zwiększenie retencyjności wodnej oraz spowalnianie odpływu wód”.

Fot. Robert Malecki

Zadanie jest współfinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu Środowisko naturalne i ekosystemy.

W ramach powyższej umowy Nadleśnictwo Syców będzie realizowało 6 zadań:

Zadanie 1

Retencja  korytowa w oddziałach 124, 125 w Leśnictwie Bukowina, Nadleśnictwo Syców (w ramach którego planuje się budowę 6 progów piętrzących oraz oczyszczanie rowu na długości około 1000 mb.).

Zadanie 2

Renaturyzacja mokradeł w Leśnictwie Bałdowice, Nadleśnictwo Syców (w ramach którego planuje się budowę progu piętrzącego/zastawki oraz odmulenie i czyszczenie rowu na długości około 200 mb.).

Zadanie 3

Retencja korytowa w oddziałach 23, 28, 42, 43 w Leśnictwie Międzybórz, Nadleśnictwo Syców (w ramach którego planuje się budowę 5 progów piętrzących oraz odmulanie i oczyszczanie rowów na długości około 500 mb.).

Zadanie 4

Retencja korytowa w oddziałach 28, 29, 30, 31, 44 w Leśnictwie Międzybórz, Nadleśnictwo Syców (w ramach którego planuje się budowę 5 progów piętrzących oraz odmulanie i oczyszczanie rowów na długości około 1000 mb.).

Zadanie 5

Renaturyzacja mokradła w Leśnictwie Dobra, Nadleśnictwo Syców ( w ramach którego planuje się budowę progu piętrzącego/zastawki i odmulanie i oczyszczanie rowu na długości około 100 mb).

Zadanie 6

Renaturyzacja mokradła i retencja korytowa w oddziałach 132, 143 w Leśnictwie Bukowina (w ramach którego planuje się budowę zastawki piętrzącej przy istniejącym przepuście i budowę 4 progów piętrzących oraz odmulenie i oczyszczenie rowu na długości około 500 mb.).

 

Planowany koszt realizacji ok 540 tys. zł.

Pozom dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego to 85% kosztów kwalifikowanych.

W grudniu 2021roku Nadleśnictwo Syców podpisało umowę na wykonanie dokumentacji projektowej.

Termin realizacji zadań to koniec 2023 roku.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szyszkobranie w Nadleśnictwie Syców

Szyszkobranie w Nadleśnictwie Syców

Z wyselekcjonowanych drzew sosny rychtalskiej udało się zebrać ponad 6 ton szyszek.

Zima to szczególny okres dla działu hodowli lasu. To właśnie w tym okresie roku dojrzewają nasiona sosen. Jeśli powierzchnia leśna ma się odnowić w sposób naturalny, leśnicy czekają na pierwsze ciepłe, słoneczne dni wiosny. Wtedy łuski szyszek podnoszą się wypuszczając na wiatr maleńkie nasiona. Jeśli jednak leśniczy zdecyduje o tym aby zamiast siewu wykorzystać sadzenie młodych drzewek, będzie ich potrzebował w liczbie kilku tysięcy sztuk na jeden hektar. Produkcja sadzonek, które zostaną wykorzystane za rok czy dwa, rozpoczyna się już teraz.

Zdjęcie przedstawia kosz wysięgnika, z którego zbierane są szyszki.

Nasiona używane do produkcji sadzonek pochodzą z wyselekcjonowanych drzewostanów oraz plantacji nasiennych. Na terenie Nadleśnictwa Syców występuje wyjątkowy ekotyp sosny zwyczajnej. Mowa tu o sośnie rychtalskiej, która słynie z tego, że bardzo łatwo adaptuje się w różnych warunkach. Stąd na terenie Nadleśnictwa Syców znajduje się imponująca ilość drzew matecznych sosny – 51 szt. a także blisko 400 hektarów drzewostanów i plantacji nasiennych tego  gatunku.

Zdjęcie przedstawia pień drzewa matecznego rosnącego na terenie Leśnictwa Smardze

W tym roku zbieraliśmy szyszki w wyłączonych drzewostanach nasiennych (WDN). Są to powierzchnie leśne, wyłączone z użytkowania rębnego i przeznaczone do intensywnej produkcji nasion. Aby nie uszkodzić drzew, zbioru dokonaliśmy za pomocą specjalnego wysięgnika, dzięki któremu zbieracze, mogli wznieść się 30 metrów ponad ziemię. Zbioru dokonano również na plantacjach nasiennych, gdzie drzewa są dużo niższe i istnieje możliwość zrywania szyszek z drabiny lub specjalnej platformy.

Zdjęcie przedstawia wysięgnik do zbioru szyszek.

W ten sposób udało się zebrać 6,5 tony szyszek, które poddane specjalnemu zabiegowi wyłuszczania wydadzą ok. 100 kg nasion. Z takiej ilości można wyhodować ok. 5 000 000 sadzonek i posadzić ok. 500 hektarów lasu!