Wydawca treści Wydawca treści

Przydatne Informacje

Turysto, odwiedzając tereny leśne miej na uwadze poniższe zalecenia!

Jeżeli lubisz wiedzieć więcej, polecamy mobilny bank danych o lasach (https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aplikacje-mobilne/mobilny-bank-danych-o-lasach). MBDL pomoże Tobie zorientować się w terenie, podejrzeć opis taksacyjny (m.in. nazwy gatunków drzew i krzewów) dla każdego wydzielenia, a także zapisać przebieg trasy Twojej wycieczki.

Kolejną ciekawą aplikacją jest Czyj to liść? (https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aplikacje-mobilne/czyj-to-lisc). Stanowi ona świetną formę zdobywania wiedzy przy okazji wizyty w lesie. Dzięki niej szybko i sprawnie dowiesz się z jakim drzewem lub krzewem masz do czynienia.

Odpowiedni ubiór do lasu to podstawa.

W wyszykowaniu się na wycieczkę do lasu pomoże Tobie ta grafika:

 

W dobie pandemii pamiętaj o przestrzeganiu szczególnych zasad.

Dodatkowo, zwróć uwagę na stopień zagrożenia pożarowego.

Aktualne dane znajdziesz na stronie IBL (http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/).

Na koniec przypominamy za pomocą infografiki o sposobie udzielania pierwszej pomocy.

Życzymy udanego i bezpiecznego pobytu w lesie!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy w KL Auschwitz w latach 1940-1944

Leśnicy w KL Auschwitz w latach 1940-1944

Od wczoraj w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zobaczyć można wystawę pn. „Leśnicy deportowani do KL Auschwitz w latach 1940-1944”.

Wystawa ma na celu upamiętnienie sylwetek leśników, których hitlerowski reżim potraktował wyjątkowo okrutnie. Wielu z nich jeszcze w czasach zaborów angażowało się w walkę o niepodległość Polski. Dodatkowo świetnie znali leśne tereny, które po zakończeniu kampanii wrześniowej stały się schronieniem dla partyzantów. To sprawiło, że trafili na czarne listy obu okupantów. Ponad 700 leśników zostało rozstrzelanych w Katyniu i innych miejscach zbiorowych egzekucji popełnionych przez Związek Radziecki.
 
"Wśród 205 nazwisk leśników, o których wiemy, że zostali deportowani do KL Auschwitz, znajdują się osoby pochodzące z Wielkopolski. Jako ich spadkobiercy i opiekunowie lasów, które sadzili, chcielibyśmy utrwalić pamięć o nich w przestrzeni społecznej"-mówi dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor RDLP w Poznaniu. 
Zdjęcie przedstawia planszę prezentującą zdjęcia leśników i notki biograficzne leśników deportowanych do KL Auschwitz. Fot. A. Bończyk (RDLP w Poznaniu).
 
Jej otwarcie rozpoczęliśmy konferencją, w której trakcie swoje prelekcje wygłosili autorzy Księgi Pamięci: dr Radosław Bąk, ks. dr Lucjan Bielas, Bohdan Piętka oraz Piotr Kacprzak, będącej szczegółowym opracowaniem historii zaprezentowanych na wystawie. Wydarzenie uświetniła ceremonia przyznania odznaczeń państwowych pracownikom z terenu dyrekcji poznańskiej, które zostały wręczone przez Pana Ministra Edwarda Siarkę i Pana Józefa Kubicę, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
 
Zdjęcie przedstawia widok od tyłu wypełnionej gośćmi sali konferencyjnej z odbywającą się na podium prezentacją. Fot. T. Maćkowiak (RDLP w Poznaniu).
 
Wystawę można oglądać w holu Urzędu Wojewódzkiego do 13 lutego br. Wydarzenie objęte zostało patronatem Wojewody Wielkopolskiego  i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, jak również patronatem medialnym TVP 3 Poznań.