Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Na terenie Nadleśnictwa Syców ustanowiono 3 użytki ekologiczne o łącznej powierzchni 44,48 ha.

W skład użytku ekologicznego "Storczyk" położonego na terenie Arboretum i Leśnictwa Komorów wchodzą łąki, pastwiska i rowy o łącznej powierzchni 9, 65 ha. Celem ochrony jest zachowanie licznych stanowisk storczyka szerokolistnego (Dactylorhiza majalis) i storczyka krwistego (Orchis incarnata).

Dactylorhiza majalis. Fot. Archiwum Arboretum Leśnego w Stradomi.

Użytek ekologiczny "Bagno w Dziadowej Kłodzie" tworzy torfowisko przejściowe o powierzchni 2,36 ha, położone na terenie Leśnictwa Dziadów Most. Celem ochrony jest zachowanie wykształconego w płytkim zagłębieniu, w dorzeczu rzeki Widawy, torfowiska ombrogenicznego, z chronionymi gatunkami roślin i zwierząt.

Bagno w Dziadowej Kłodzie z lotu ptaka. Fot. Archiwum Arboretum Leśnego w Stradomi

W skład użytku ekologicznego "Łąki w Dziadowej Kłodzie" wchodzą nieużytki o powierzchni 32,47 ha, położone na terenie Leśnictwa Dziadowa Kłoda. Celem ochrony jest zachowanie cennych przyrodniczo łąk. Przez użytek przepływa rzeka Czarna Widawa. Przyległy do niej teren łąk, w okresach wysokiego poziomu wody w rzece jest terenem zalewowym. Tutejsze łąki i rozlewiska są miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków.

Łąki w Dziadowej Kłodzie. Fot. M. Zapart

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Poznańscy leśnicy pomagają dzieciom

Poznańscy leśnicy pomagają dzieciom

Nowoczesny sprzęt medyczny jest szczególnie ważny, gdy chodzi o najmłodszych pacjentów. 100 000 złotych - tyle środków poznańscy leśnicy przekazali na Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Wczoraj dyrektor RDLP w Poznaniu wraz z nadleśniczymi Nadleśnictw Babki, Gniezno, Grodzisk i Konstantynowo wręczyli dyrektor szpitala czek na zakup specjalistycznego sprzętu.

Wsparcie, które przekazaliśmy dla Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu to najlepiej wydane pieniądze. Holtery i rejestratory pracy serca pozwolą z jednej strony na szybką i precyzyjną diagnostykę wad i zaburzeń rytmu serca u dzieci, z drugiej umożliwią zastosowanie skutecznego leczenia. To bardzo ważne dla zdrowia małych pacjentów- podkreśla dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu dr inż. Andrzej Konieczny.

Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu to ultranowoczesna placówka, to szpital dziecięcy na miarę XXI wieku. Placówka dysponuje 354 salami jednoosobowymi z łazienkami dla każdego pacjenta oraz 5 salami operacyjnymi wyposażonymi w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Do tego leki dla pacjentów przygotowuje robot w pełni zautomatyzowanej szpitalnej aptece. Od końca ubiegłego roku uruchomiony został też SOR, dzięki czemu znacznie skrócił się czas oczekiwania na wizytę w izbie przyjęć. 

Dzięki wsparciu poznańskich leśników zakupiliśmy 3 ultranowoczesne holtery i dwa wielodobowe rejestratory pracy serca. Ten sprzęt doposażył Zakład Elektrodiagnostyki naszego szpitala, co pozwoli na dokładne i sprawne wykrycie wad i zaburzeń pracy serca u dzieci, czy też nadciśnienia - mówi dyrektor naczelny szpitala Izabela Marciniak.

Wszystkim małym pacjentom życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.