Wydawca treści Wydawca treści

Roczny pilotaż obszaru do uprawiania bushcraftu i surwiwalu w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Rychtalskie” już rozpoczęty!

Bushcraft, inaczej sylwaturystyka, to nic innego jak leśna turystyka znana od wielu lat. Leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów) to główna zasada którą kierują się osoby uprawiające te hobby. Często robią więcej – pomagają leśnikom sprzątać lasy i alarmują, gdy dzieje się coś złego.

Lasy Państwowe, mając na uwadze rosnące potrzeby społeczności niniejszych grup społecznych, wyznaczyły na terenach Leśnych Kompleksów Promocyjnych miejsca, w których będzie można zanocować. Zwolennicy bushcraftu i surwiwalu mogą bezpiecznie dla siebie i lasu zaczerpnąć odpoczynku na łonie natury. Wystarczy przestrzegać regulaminu, który dostępny jest poniżej:

 

Regulamin korzystania z obszaru pilotażowego

Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe.

To obszar pilotażowy, na którym odbywa się testowanie miejsc przeznaczonych w szczególności dla miłośników bushcraft i surwiwal.

Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj, proszę, zasady korzystania z udostępnionych na ten cel terenów.

Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności. Nie jesteś jedynym,

który korzysta z tego miejsca.

Miłego obcowania z lasem!

 

 1. Gospodarzem terenu jest Nadleśniczy Nadleśnictwa Syców.
 2. Obszar pilotażowy oznaczony jest na mapie na stronie internetowej nadleśnictwa, a w terenie wyznaczają go słupki oddziałowe w oddziałach o numerach 35-37, 47-50, 63-73, 77-123 oraz 148-173.
 3. Możesz tutaj bezpłatnie odpocząć, lecz pamiętaj, bez względu na to, jakiego wyposażenia używasz do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego.
 4. Możliwe jest nocowanie w jednym miejscu maksymalnie 4 osób przez nie dłużej niż 2 noce z rzędu. Każdy nocleg należy zgłosić mailowo na adres właściwego nadleśnictwa, nie później niż w dniu noclegu. Powyżej ustalonego limitu wymagana jest zgoda właściwego nadleśniczego.
 5. Jeśli zamierzasz nocować w lesie, rekomendujemy użycie własnego hamaka, tarpa, a w wypadku rozbicia namiotu, pamiętaj, żeby robić to na trwałej, twardej nawierzchni bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej.
 6. Zanim wyruszysz do lasu, sprawdź na mapie zakazów wstępu do lasu, czy nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego.
 7. Sprawdzaj prognozy pogody dla obszaru, na którym przebywasz. W razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, w trosce o swoje bezpieczeństwo, koniecznie zrezygnuj z pobytu w lesie.
 8. Pamiętaj, że używanie otwartego ognia w lesie jest bezwzględnie zabronione.
 9. Rozpalanie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Jeśli zależy Ci na rozpaleniu ognia, zaplanuj wycieczkę tak, aby uwzględniała miejsca do tego przeznaczone. Informacje o takich miejscach możesz uzyskać w miejscowym nadleśnictwie.
 10. Nie wjeżdżaj do lasu pojazdem silnikowym, zaprzęgowym ani motorowerem. Jeśli przyjechałeś samochodem, pamiętaj, żeby pozostawić go na miejscu do tego wyznaczonym.
 11. Możesz pozyskiwać na własny użytek owoce, grzyby i zioła.

Zanim je pozyskasz, upewnij się, że są jadalne i nie podlegają ochronie gatunkowej oraz że nie znajdujesz się w oznakowanym miejscu, w którym zbiór płodów runa leśnego jest zabroniony.

 1. Weź z domu worek na odpadki i zabierz je ze sobą. W środku lasu nie znajdziesz kosza na śmieci.
 2. Zachęcamy Cię, abyś do przechowywania przyniesionych do lasu posiłków i napojów używał pudełek i butelek wielokrotnego użytku.
 3. Nie wyrzucaj pozostałości jedzenia, które przyniosłeś ze sobą. Mogą one zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom.
 4. Załatwiając potrzeby fizjologiczne, zatrzyj po sobie ślady. Ogranicz używanie środków higieny osobistej, ingerujących w środowisko naturalne, np. chusteczek nawilżanych.
 5. Jeśli zabierasz na wyprawę swojego pupila, pamiętaj, żeby trzymać go cały czas na smyczy.
 6. W trosce o bezpieczeństwo swoje i dzikich zwierząt zachowaj odpowiedni dystans. Nie podchodź do nich i nie próbuj ich karmić.
 7. W razie zagrożenia zdrowia znajdź najbliższy słupek oddziałowy i podaj osobom przyjmującym zgłoszenie numery, które są na nim widoczne.
 8. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym gościem lasu. Zachowaj ciszę.
 9. Zależy nam na Twojej opinii na temat pobytu w lesie. Podziel się swoimi wrażeniami. Specjalnie do tego celu przygotowaliśmy formularz ankietowy, dostępny na stronie internetowejhttp://personal.ewaluacja.eu/index.php/364718?lang=pl.
 10. W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z Nadleśnictwem Syców.

Dane kontaktowe:

 

Nadleśnictwo Syców wyznaczyło obszar obejmujący ponad 2400 ha. Teren ten obejmuje część dwóch leśnictw - Leśnictwa Drołtowice i Leśnictwa Bukowina. W pobliżu drogi powiatowej nr 25 znajdują się dwa miejsca postojowe pojazdów. W obrębie wyznaczonego obszaru nadleśnictwo nie posiada paleniska. Przypominamy, że zgodnie z ustawą o lasach oraz powyższym regulaminem (pkt. 8 i 9.) ognisko rozpalić można tylko w miejscach do tego celu wytyczonych.

Fot. Sebastian Sęktas

Mapa wszystkich obszarów objętych projektem wdrożeniowym dostępna  jest również w aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach), możliwej do zainstalowania na telefonie komórkowym u każdego z nas!

Fot. Sebastian Sęktas

Pilotaż potrwa do 31 stycznia 2021 r.

Zapraszamy do lasu!

A po wizycie u nas koniecznie zostawcie nam informację o pobycie w ankiecie zamieszczonej na naszej stronie internetowej!