Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśny piknik rodzinny

Leśny piknik rodzinny

Dnia 8 października na Ostrowie Tumskim w Poznaniu odbył się "Leśny Piknik Rodzinny", zorganizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu.

Ideą spotkania była chęć opowiedzenia mieszkańcom Poznania o wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej i odkrycie przed nimi bogactwa przyrodniczego i różnorodności wielkopolskich lasów.

Na pikniku znalazły się stoiska Nadleśnictw z Leśnych Kompleksów Promocyjnych, czyli Nadleśnictwa Antonin, Nadleśnictwa Sieraków, Nadleśnictwa Oborniki, naszego Nadleśnictwa Syców, jak również biura RDLP w Poznaniu. Gościnnie wystawione zostały również stoiska Urzędu Miasta Poznania oraz innych zaprzyjaźnionych instytucji.

W trakcie spotkania można było spróbować wyrobów z dziczyzną marki „Dobre z Lasu” oraz pośłuchać koncertów Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Palatium” z Nadleśnictwa Grodzisk wraz z zespołem Sounds Good oraz zespołu Taraka.

Fot. Mateusz Zapart

Chcąc poznać odwiedzających z walorami Nadleśnictwa Syców, na swoim stoisku zaprezentowaliśmy sposoby rozmnażania roślin metodą in vitro jak i przez szczepienie zrazów oraz zapoznaliśmy z atrakcjami jakie oferujemy w Arboretum Leśnym im. prof. S. Białoboka, takimi jak gra terenowa "Poznaj Arboretum Leśne" i owocem derenia jadalnego z naszej plantacji.

Fot. Mateusz Zapart