Wydawca treści Wydawca treści

Przydatne Informacje

Turysto, odwiedzając tereny leśne miej na uwadze poniższe zalecenia!

Jeżeli lubisz wiedzieć więcej, polecamy mobilny bank danych o lasach (https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aplikacje-mobilne/mobilny-bank-danych-o-lasach). MBDL pomoże Tobie zorientować się w terenie, podejrzeć opis taksacyjny (m.in. nazwy gatunków drzew i krzewów) dla każdego wydzielenia, a także zapisać przebieg trasy Twojej wycieczki.

Kolejną ciekawą aplikacją jest Czyj to liść? (https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aplikacje-mobilne/czyj-to-lisc). Stanowi ona świetną formę zdobywania wiedzy przy okazji wizyty w lesie. Dzięki niej szybko i sprawnie dowiesz się z jakim drzewem lub krzewem masz do czynienia.

Odpowiedni ubiór do lasu to podstawa.

W wyszykowaniu się na wycieczkę do lasu pomoże Tobie ta grafika:

 

W dobie pandemii pamiętaj o przestrzeganiu szczególnych zasad.

Dodatkowo, zwróć uwagę na stopień zagrożenia pożarowego.

Aktualne dane znajdziesz na stronie IBL (http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/).

Na koniec przypominamy za pomocą infografiki o sposobie udzielania pierwszej pomocy.

Życzymy udanego i bezpiecznego pobytu w lesie!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Borówka wraca na bagno

Borówka wraca na bagno

Borówka bagienna (Vaccinium uliginosum) występująca kiedyś powszechnie na bagnach i torfowiskach jest coraz rzadszym elementem naszej flory.

Niestety w ostatnich latach, na skutek niekorzystnego bilansu wodnego, jej populacja prawie całkowicie zanikła na terenie torfowiska. Aby zapobiec temu procesowi, w połowie listopada 2022 r., podjęliśmy próbę zwiększenia populacji tego gatunku na terenie „Bagna w Dziadowej Kłodzie”. Pracownicy Arboretum w Nadleśnictwie Syców w ciągu 2 dni posadzili około 5 tysięcy roślin na terenie boru bagiennego wchodzącego w skład użytku ekologicznego.  Sadzonki użyte do realizacji projektu zostały wyhodowane z materiału roślinnego zebranego w 2016 r. na terenie rezerwatu przyrody „Wrzosiec ” zlokalizowanego w Borach Dolnośląskich.
 

Zdjęcie przedstawia pracowników arboretum podczas sadzenia borówki bagiennej.

Realizacja projektu ma na celu zachowanie płatów siedliska boru bagiennego Vaccinio uliginosi-Pinetum z udziałem bagna zwyczajnego i borówki bagiennej. Jest to typ boru najrzadziej spotykany na Dolnym Śląsku.

 

Zdjęcie przedstawia sadzonki borówki bagiennej w produkcji w Arboretum Leśnym