Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Do 2018 roku, pomniki przyrody ożywionej były reprezentowane przez 9 drzew (3 pojedyncze oraz jedna grupa). Propozycje nowych pomników, które zgłosili leśnicy, zostały zaakceptowane przez miejscowe Rady Miejskie oraz Rady Gmin. Tym samym w 2018 i 2020 roku, na terenie Nadleśnictwa, status pomnika zyskało kolejnych 11 drzew (6 pojedynczych i jedna grupa).

Dominującym wśród przyrodniczych skarbów gatunkiem jest dąb szypułkowy. W całym kraju mamy niemal 12 tys. pomnikowych dębów. Taki wynik to z pewnością zasługa ich długowieczności. Najstarsze liczą sobie nawet 700 - 800 lat. W leśnictwie Drołtowice spotkamy grupę dębów o obwodach pnia od 449 do 518 cm, które za pomnik przyrody zostały uznane już w 1964 roku.

Grupa pięciu dębów w leśnictwie Drołtowice. Fot. S. Sęktas

Jedno z drzew pomnikowych, które uległo wywróceniu zostało pozostawione do naturalnego rozkładu. Fot. S. Sęktas

Kolejne dęby reprezentowane przez 3 drzewa o obwodach 597, 701 oraz 635 cm znajdziemy w leśnictwie Bałdowice (uznane w 1995 r.). Następne 2 drzewa w leśnictwie Międzybórz (uznane w 2018 r.) o obwodach 465 oraz 450 cm. W 2018 r. na terenie leśnictwa Bałdowice powołano jeszcze jeden pomnik - "Dąb Mieszko".

Majestatyczny dąb Mieszko z leśnictwa Bałdowice. Fot. https://kgmovie.blogspot.com

Także w 2018 roku, uznano za pomnikowy i objęto ochroną, dąb z leśnictwa Komorów (obwód 510 cm) oraz grupę pięciu dębów z leśnictwa Czermin "Dęby na Dawidce" (obwody 385, 575, 320, 302 oraz 327 cm).

Imponujący dąb z leśnictwa Komorów. Fot. M. Olejnik

Na terenie leśnictwa Czermin poza pomnikowymi dębami znajdziemy również pokaźnych rozmiarów lipę drobnolistną "Bolesław". Lipy niemal dorównują dębom pod względem długowieczności. Najstarsze drzewa dożywają nawet 500 - 600 lat. "Bolesław" mierzy w obwodzie 555 cm i liczy sobie ok. 280 lat.

Lipa "Bolesław" (po lewej) i jeden z "Dębów na Dawidce". Fot. P. Woźniak

W leśnictwie Widawa, na skraju lasu, nad młodym pokoleniem buków, swoją koronę rozpościera pokaźnych rozmiarów daglezja zielona. Nie jest to nasz rodzimy gatunek. W 1827 r. do Anglii zostały sprowadzone pierwsze nasiona daglezji. Następnie rozpoczęto systematyczne wprowadzanie jej do upraw leśnych i parkowych. Stare 150-letnie daglezje do dziś zdobią przydrożne, leśne dukty a nawet tworzą całe drzewostany. Największa daglezja rosnąca w Lasach Państwowych osiągnęła 470 cm obwodu pnia.

Samotna daglezja z leśnictwa Widawa mierzy w obwodzie 322 cm. Fot. M. Zapart

Nietypowa, głęboko spękana kora, wyróżnia daglezję spośród innych drzew iglastych. Fot. M. Zapart

Do II wojny światowej uznano w Polsce ok. 4,5 tys. drzew chronionych. Jednak dopiero w 1949 r. wprowadzenie odpowiedniego zapisu w ustawie o ochronie przyrody umożliwiło objęcie bardzo starych drzew ochroną prawną. Ich liczba zaczęła szybko rosnąć. Na terenie Lasów Państwowych istnieje dziś ponad 10 000 drzew ze statutem pomnika przyrody. O kryteriach wyboru nie decydują jedynie wiek czy rozmiar ale również wartość historyczna czy nietypowy wygląd. Niebawem na terenie Nadleśnictwa Syców zostaną uznane kolejne pomniki przyrody.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Choinka dla życia po raz drugi!

Choinka dla życia po raz drugi!

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i czas ubierania choinki. Honorowi Dawcy Krwi mogą taką choinkę otrzymać od Lasów Państwowych. Wszystkim, którzy 14 grudnia oddadzą krew lub jej składniki w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa leśnicy podziękują, wręczając świąteczne drzewko.

Już drugi raz Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Podczas ubiegłorocznej edycji przekazaliśmy 5 tysięcy świątecznych drzewek Honorowym Dawcom Krwi. Na tych, którzy 14 grudnia oddadzą krew lub jej składniki znów będą czekały naturalne drzewka. Podobnie jak w ubiegłym roku, akcja odbędzie się w blisko 80 punktach w całej Polsce: w siedzibach wszystkich Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w kilku innych lokalizacjach. Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie www.choinkadlazycia.pl.


"Czas świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowy. W rodzinnym gronie usiądziemy przy choince i podzielimy się opłatkiem. Nim to nastąpi, możemy podzielić się czymś absolutnie bezcennym – swoją krwią. To najcenniejszy dar, jaki jesteśmy w stanie podarować drugiemu człowiekowi" – powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.


Krew jest wyjątkowym darem, którego nie można kupić ani wyprodukować. Potrzebna jest każdego dnia – codziennie wykorzystuje się ją w sytuacjach zagrożenia życia, jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom, w tym nowotworowym. Krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym – dlatego tak ważne jest, by zdrowe, pełnoletnie osoby dołączyły do grona Honorowych Dawców Krwi i niosły pomoc pacjentom wymagającym leczenia krwią lub jej składnikami.


Pamiętajmy, że krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek.

"Krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Dzięki krwi ofiarowanej przez wyjątkowych ludzi – Honorowych Dawców Krwi, możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którym krew jest potrzebna do życia. Cieszę się, że Lasy Państwowe kolejny raz wspierają i promują honorowe krwiodawstwo. Świadczy to o wysokiej odpowiedzialności społecznej i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka" – podkreśliła Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc oddać krew i jej składniki?

  • wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia,
  • waga co najmniej 50 kilogramów,
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie poddano się leczeniu krwią lub jej składnikami.

W dniu oddania krwi:

  • trzeba być wyspanym i wypoczętym,
  • trzeba być zdrowym, nie mieć oznak przeziębienia i nie przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to antykoncepcji),
  • należy zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek,
  • wypić ok. 2 l płynów, np. woda, soki (w ciągu 24 godzin przed pobraniem),
  • ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi,
  • mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty.

Czego możemy się spodziewać?

Samo pobranie 450 ml pełnej krwi (tyle pobiera się jednorazowo) trwa ok. 10 minut. Jednak nim oddamy krew, czeka nas wypełnienie ankiety kwalifikującej do pobrania, rejestracja oraz badanie i wywiad lekarski. W sumie wszystkie czynności zajmą nam ok. 40-60 minut.
Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.

Gdzie można oddać krew?

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Nadleśnictwa Kalisz, Karczma Borowa i Konin, Grodzisk i Przedborów we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa zorganizują w sumie 6 punktów, w których będzie można oddać krew i otrzymać wyjątkowe podziękowanie w postaci drzewka choinkowego.

  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, ul. Marcelińska 44, 60-354 Poznań; punkt może przyjąć 250 osób.
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, ul. Kaszubska 9, 62-800 Kalisz; punkt może przyjąć 120 osób.
  • RCKiK w Poznaniu Oddział Terenowy Leszno, ul. Jana Kiepury 45, 64-100 Leszno; punkt może przyjąć 50 osób. 
  • RCKiK Oddział Terenowy Konin, ul. Kardynała S. Wyszyńskiego 1, 62-500 Konin; punkt może przyjąć 100 osób.
  • RCKiK Odział Terenowy w Nowym Tomyślu 64-300 Nowy Tomyśl, ul. Sienkiewicza 7; punkt może przyjąć 21 osób.
  • RCKiK Oddział Ternowy w Ostrzeszowie ul. Zamkowa 17 | 63-500 Ostrzeszów; punkt może przyjąć ok. 20 osób.

 

 

Skąd się biorą choinki?

Bożonarodzeniowe drzewka, dostępne u leśników, pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Lasy Państwowe nie wycinają choinek na uprawach leśnych albo w podszytach. Plantacje choinkowe zakłada się tam, gdzie „zwykły” las nie może rosnąć, np. pod liniami energetycznymi. W wielu nadleśnictwach jest możliwość samodzielnego wyboru drzewka, a nawet można je sobie samemu wyciąć. Dzięki temu, że choinki są wycinane „na bieżąco”, ograniczamy do minimum liczbę niewykorzystanych drzewek.

Święta, święta i po świętach, a co z choinką?

Po świętach mamy kilka możliwości co zrobić z drzewkiem. Firmy zajmujące się odbiorem odpadów mają zazwyczaj wyznaczone dni, kiedy odbierają choinki – wystarczy takie drzewko zostawić przy śmietniku. Możemy także oddać drzewko w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jako odpad biodegradowalny. Igły i cienkie gałązki możemy wykorzystać także w naszym ogrodzie, wysypując je na rabaty i grządki. Pamiętajmy tylko o tym, by drzewko było pozbawione wszystkich ozdób.