Wydawca treści Wydawca treści

Oferta dla szkół i przedszkoli

Zapraszamy zorganizowane wycieczki szkolne i przedszkolne na bezpłatny wstęp do Arboretum w ramach zajęć edukacyjnych. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wypełnienie przez opiekuna wycieczki zamieszczonego poniżej formularza rezerwacji zajęć - załącznik nr 2 i wysłanie go na adres e-mail Nadleśnictwa Syców:

sycow@poznan.lasy.gov.pl 

Potwierdzeniem rezerwacji zajęć jest otrzymana wiadomość zwrotna od pracownika nadleśnictwa.

W zależności od dostępności, proponujemy spotkanie z edukatorem leśnym, który oprowadzi wycieczkę po najciekawszych zakątkach Arboretum Leśnego, a w razie niepogody poprowadzi zajęcia w budynku administracyjno-edukacyjnym, wyposażonym w niezbędny sprzęt audiowizualny i pomoce dydaktyczne. Informację o chęci skorzystania ze spotkania z edukatorem, należy podać w formularzu rezerwacji zajęć - załącznik nr 2.

Przy budynku administracyjno-edukacyjnym znajduje się palenisko, z którego można również bezpłatnie skorzystać, w ramach zgłoszonych zajęć edukacyjnych. Informację taką należy podać w formularzu rezerwacji zajęć - załącznik nr 2.

Zapewnienie prowiantu, talerzyków, sztućców i tacek aluminiowych leży w gestii opiekuna grupy. Arboretum nie zapewnia osoby do rozpalenia paleniska - taka osoba powinna być wyznaczona z grupy. Drewno i rozpałka znajdują się przy palenisku.

Regulamin korzystania z paleniska dostępny jest poniżej.

Wycieczki szkolne i przedszkolne zachęcamy do skorzystania indywidualnie z gry terenowej "Poznaj Arboretum Leśne". Celem jest zdobycie 15 różnych pieczątek, umieszczonych na terenie Arboretum Leśnego. Każda pieczątka to inne miejsce, za którym kryje się historia, idea i cele naszego Arboretum. Pieczątki odznacza się na specjalnej mapie, na której znajdują się również opisy poszczególnych miejsc. W ramach zgłoszonych zajęć edukacyjnych, mapy są do pobrania bezpłatne. Informację taką należy podać w formularzu rezerwacji zajęć - załącznik nr 2, dopisując hasło "Gra terenowa". 

Zachęcamy i zapraszamy!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szyszkobranie w Nadleśnictwie Syców

Szyszkobranie w Nadleśnictwie Syców

Z wyselekcjonowanych drzew sosny rychtalskiej udało się zebrać ponad 6 ton szyszek.

Zima to szczególny okres dla działu hodowli lasu. To właśnie w tym okresie roku dojrzewają nasiona sosen. Jeśli powierzchnia leśna ma się odnowić w sposób naturalny, leśnicy czekają na pierwsze ciepłe, słoneczne dni wiosny. Wtedy łuski szyszek podnoszą się wypuszczając na wiatr maleńkie nasiona. Jeśli jednak leśniczy zdecyduje o tym aby zamiast siewu wykorzystać sadzenie młodych drzewek, będzie ich potrzebował w liczbie kilku tysięcy sztuk na jeden hektar. Produkcja sadzonek, które zostaną wykorzystane za rok czy dwa, rozpoczyna się już teraz.

Zdjęcie przedstawia kosz wysięgnika, z którego zbierane są szyszki.

Nasiona używane do produkcji sadzonek pochodzą z wyselekcjonowanych drzewostanów oraz plantacji nasiennych. Na terenie Nadleśnictwa Syców występuje wyjątkowy ekotyp sosny zwyczajnej. Mowa tu o sośnie rychtalskiej, która słynie z tego, że bardzo łatwo adaptuje się w różnych warunkach. Stąd na terenie Nadleśnictwa Syców znajduje się imponująca ilość drzew matecznych sosny – 51 szt. a także blisko 400 hektarów drzewostanów i plantacji nasiennych tego  gatunku.

Zdjęcie przedstawia pień drzewa matecznego rosnącego na terenie Leśnictwa Smardze

W tym roku zbieraliśmy szyszki w wyłączonych drzewostanach nasiennych (WDN). Są to powierzchnie leśne, wyłączone z użytkowania rębnego i przeznaczone do intensywnej produkcji nasion. Aby nie uszkodzić drzew, zbioru dokonaliśmy za pomocą specjalnego wysięgnika, dzięki któremu zbieracze, mogli wznieść się 30 metrów ponad ziemię. Zbioru dokonano również na plantacjach nasiennych, gdzie drzewa są dużo niższe i istnieje możliwość zrywania szyszek z drabiny lub specjalnej platformy.

Zdjęcie przedstawia wysięgnik do zbioru szyszek.

W ten sposób udało się zebrać 6,5 tony szyszek, które poddane specjalnemu zabiegowi wyłuszczania wydadzą ok. 100 kg nasion. Z takiej ilości można wyhodować ok. 5 000 000 sadzonek i posadzić ok. 500 hektarów lasu!