Wydawca treści Wydawca treści

Oferta dla szkół i przedszkoli

Zapraszamy zorganizowane wycieczki szkolne i przedszkolne na bezpłatny wstęp do Arboretum w ramach zajęć edukacyjnych. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wypełnienie przez opiekuna wycieczki zamieszczonego poniżej formularza rezerwacji zajęć - załącznik nr 2 i wysłanie go na adres e-mail Nadleśnictwa Syców:

sycow@poznan.lasy.gov.pl 

Potwierdzeniem rezerwacji zajęć jest otrzymana wiadomość zwrotna od pracownika nadleśnictwa.

W zależności od dostępności, proponujemy spotkanie z edukatorem leśnym, który oprowadzi wycieczkę po najciekawszych zakątkach Arboretum Leśnego, a w razie niepogody poprowadzi zajęcia w budynku administracyjno-edukacyjnym, wyposażonym w niezbędny sprzęt audiowizualny i pomoce dydaktyczne. Informację o chęci skorzystania ze spotkania z edukatorem, należy podać w formularzu rezerwacji zajęć - załącznik nr 2.

Przy budynku administracyjno-edukacyjnym znajduje się palenisko, z którego można również bezpłatnie skorzystać, w ramach zgłoszonych zajęć edukacyjnych. Informację taką należy podać w formularzu rezerwacji zajęć - załącznik nr 2.

Zapewnienie prowiantu, talerzyków, sztućców i tacek aluminiowych leży w gestii opiekuna grupy. Arboretum nie zapewnia osoby do rozpalenia paleniska - taka osoba powinna być wyznaczona z grupy. Drewno i rozpałka znajdują się przy palenisku.

Regulamin korzystania z paleniska dostępny jest poniżej.

Wycieczki szkolne i przedszkolne zachęcamy do skorzystania indywidualnie z gry terenowej "Poznaj Arboretum Leśne". Celem jest zdobycie 15 różnych pieczątek, umieszczonych na terenie Arboretum Leśnego. Każda pieczątka to inne miejsce, za którym kryje się historia, idea i cele naszego Arboretum. Pieczątki odznacza się na specjalnej mapie, na której znajdują się również opisy poszczególnych miejsc. W ramach zgłoszonych zajęć edukacyjnych, mapy są do pobrania bezpłatne. Informację taką należy podać w formularzu rezerwacji zajęć - załącznik nr 2, dopisując hasło "Gra terenowa". 

Zachęcamy i zapraszamy!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy w KL Auschwitz w latach 1940-1944

Leśnicy w KL Auschwitz w latach 1940-1944

Od wczoraj w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zobaczyć można wystawę pn. „Leśnicy deportowani do KL Auschwitz w latach 1940-1944”.

Wystawa ma na celu upamiętnienie sylwetek leśników, których hitlerowski reżim potraktował wyjątkowo okrutnie. Wielu z nich jeszcze w czasach zaborów angażowało się w walkę o niepodległość Polski. Dodatkowo świetnie znali leśne tereny, które po zakończeniu kampanii wrześniowej stały się schronieniem dla partyzantów. To sprawiło, że trafili na czarne listy obu okupantów. Ponad 700 leśników zostało rozstrzelanych w Katyniu i innych miejscach zbiorowych egzekucji popełnionych przez Związek Radziecki.
 
"Wśród 205 nazwisk leśników, o których wiemy, że zostali deportowani do KL Auschwitz, znajdują się osoby pochodzące z Wielkopolski. Jako ich spadkobiercy i opiekunowie lasów, które sadzili, chcielibyśmy utrwalić pamięć o nich w przestrzeni społecznej"-mówi dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor RDLP w Poznaniu. 
Zdjęcie przedstawia planszę prezentującą zdjęcia leśników i notki biograficzne leśników deportowanych do KL Auschwitz. Fot. A. Bończyk (RDLP w Poznaniu).
 
Jej otwarcie rozpoczęliśmy konferencją, w której trakcie swoje prelekcje wygłosili autorzy Księgi Pamięci: dr Radosław Bąk, ks. dr Lucjan Bielas, Bohdan Piętka oraz Piotr Kacprzak, będącej szczegółowym opracowaniem historii zaprezentowanych na wystawie. Wydarzenie uświetniła ceremonia przyznania odznaczeń państwowych pracownikom z terenu dyrekcji poznańskiej, które zostały wręczone przez Pana Ministra Edwarda Siarkę i Pana Józefa Kubicę, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
 
Zdjęcie przedstawia widok od tyłu wypełnionej gośćmi sali konferencyjnej z odbywającą się na podium prezentacją. Fot. T. Maćkowiak (RDLP w Poznaniu).
 
Wystawę można oglądać w holu Urzędu Wojewódzkiego do 13 lutego br. Wydarzenie objęte zostało patronatem Wojewody Wielkopolskiego  i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, jak również patronatem medialnym TVP 3 Poznań.