Lista aktualności Lista aktualności

Z drewna.Festiwal doświadczeń

w dniu 4.czerwca br. w Parku Miejskim w Sycowie odbył się wyjątkowy festyn..

W dniu 4 czerwca br. na terenie Parku Miejskiego w Sycowie miał miejsce Festiwal „Z Drewna. Festiwal Doświadczeń". Organizatorem imprezy była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Rychtalskie". Przedsięwzięcie promocyjne miało na celu kształtowanie pozytywnego wizerunku produktów pochodzących z drewna. Lasy Państwowe są największym dostawcą tego surowca w kraju. Pozyskują ponad 40 mln m3 drewna, w tym np. samo Nadleśnictwo Syców ponad 100 tys.

Do współpracy leśnicy zaprosili drzewiarzy takich jak : Zakład Mebli Doktor , Tartak Burkietowicz , firma B&D. Ponadto swoje walory prezentowali rękodzielnicy produkujący wyroby z drewna, z wikliny, było stanowisko czerpania papieru z Muzeum Papiernictwa z Dusznik – Zdrój. Do kolejnych wystawców na festiwalu należeli m.in. koło naukowe Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz gospodarze z Nadleśnictwa Syców oraz Nadleśnictwa Antonin.

Przeprowadzano wielorakie konkursy za które laureaci głównie dzieci i młodzież otrzymywali prezenty głównie tematycznie związane z lasami i drzewnictwem. Największym powodzeniem cieszyło się stanowisko Zakładu Usług Drzewnych „Drwalnik" gdzie prezentowano maszynę wielooperacyjną harwester oraz ciągnik do zrywki tzw. forwarder. Podczas festynu maszyny były odpalane i prezentowano ich możliwości technologiczne. Ponadto każdy z uczestników mógł ręcznie porąbać kilka wałków i przekonać się o stopniu ciężkości pracy drwala.

Spotkanie mimo braku słonecznej aury trwało od godz.14.00 do 19.00 i należy je , głównie z racji frekwencji , uznać za udane.