Lista aktualności Lista aktualności

VI edycja Święta grzyba leśnego w Niwkach Książęcych

Za nami VI edycja Święta Grzyba Leśnego w Niwkach Książęcych, która przyciągnęła tego roku wielu sympatyków lasu i grzybobrania.

 W niedzielę, 29 września, na placu przy sali wiejskiej od godziny 8:30 trwała zbiórka i rejestracja grzybiarzy. Ponad 180 osób z niecierpliwością czekało na rozpoczęcie zmagań w poszukiwaniach leśnych przysmaków. Grzybobranie trwało cztery godziny, a jego owocem było zebranie niemal 700 kilogramów grzybów. Na podstawie ilości i wielkości zbiorów wyłoniono króla grzyba oraz właściciela największego okazu. Główną nagrodę, ufundowaną przez Nadleśnictwo Syców, zdobyła mieszkanka Ratowic, która zakończyła rywalizację z imponującym wynikiem – 104 kg zebranych grzybów.

Równocześnie z grzybobraniem, uczestnicy mogli wziąć udział w sprzątaniu lasu, tym samym wspierając leśników w ich pracy. Na osoby, które w sposób szczególny zaangażowały się w zbiór śmieci, czekały atrakcyjne upominki.

Dla młodszych przygotowano konkurs plastyczny w dwóch grupach wiekowych. Dzieci mogły za pomocą różnych technik przedstawić swoją wizję lasu. Dla miłośników gotowania zorganizowano konkurs kulinarny, w którym główną rolę odgrywały grzyby. Przygotowano placki ziemniaczane z sosem grzybowym i sarniną, grzyby marynowane, sałatki grzybowe oraz paszteciki z ciasta francuskiego z kurkami. Jury z trudnością wyłoniło kilka prac plastycznych i potraw.

Spośród wielu atrakcji dużym powodzeniem cieszyły się stanowiska Nadleśnictwa Antonin i Nadleśnictwa Syców. Atrakcją, która przyciągnęła wielu młodych przyrodników były wyścigi ślimaków i żółwi. Dodatkowo na uczestników czekały liczne leśne zadania, ciekawe eksponaty i gry edukacyjne. Dla każdego przygotowano drobne upominki, a leśnicy z przyjemnością opowiadali o lesie i swojej pracy oraz odpowiadali na każde pytanie.

Podczas całego święta na scenie prezentowały swoje zdolności dzieci ze Szkoły Podstawowej z Międzyborza, Chór Romantica z Wrocławia oraz Zespół Folklorystyczny Międzyborzanie.

Na chętnych czekały wystawy rękodzieła i produktów lokalnych oraz gry i zabawy związane z lasem. Dla dzieci przygotowano malowanie twarzy, dmuchane zamki i animacje.