Lista aktualności Lista aktualności

Światowy dzień pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół.

Ustanowiony został on przez ONZ z inicjatywy Słowenii w celu podkreślenia znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.

Rola pszczół w naszym życiu jest nie oceniona. Ponad 300.000 gatunków roślin na świecie (czyli ponad 87 proc.) jest zapylanych m.in. przez pszczoły. To dzięki ich pracowitości możemy cieszyć się smakiem wielu owoców i warzyw.

Często myśląc o pszczołach, myślimy o pszczole miodnej, która dostarcza nam przepyszny miód, tymczasem w Polsce żyje ok. 470 gatunków pszczół z czego aż 222 zagrożone są wyginięciem. Większość z nich to gatunki dziko żyjące, nie tworzące zorganizowanych społeczności, gniazdujące głównie w ziemi, w zboczach skarp, poszyciach dachowych, czy elewacjach starych budynków.

Niestety w wyniku wielu czynników w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. Dlatego tak ważne jest aby zastanowić się w jaki sposób możemy im pomóc w odbudowaniu populacji.

W tym celu nadleśnictwo włączyło się w projekt Szkoły Podstawowej nr 1 w Sycowie pn. Fascynujący Świat Pszczół i Owadów w ramach którego na terenie szkoły posiano łąką kwietną i przeprowadzona zajęcia edukacyjne. Podczas których Podleśniczy Zbigieniew Olszowiak przybliżył uczniom pracę pszczelarza oraz podkreślał jak ważną rolę odgrywają pszczoły zarówno te hodowlane jak i dziko żyjące w zapalaniu roślin, i jak ważne jest abyśmy włączali się w ich ochronę zapewniając im odpowiednie warunki bytowe m.in. poprzez: budowę domków dla owadów, nie używania herbicydów i pestycydów, pozostawianie fragmentów nieskoszonych trawników, czy sadzenie roślin miododajnych.

Uczniowie Szkoły wraz z nauczycielami i rodzicami dołożyli wszelkich starań aby w tym dniu szkoła wyglądała jak jeden wielki ul, przygotowano przepiękną gazetkę, uczniowie poprzebierali się za pszczoły, a w każdej klasie rozmawiano o znaczeniu pszczół w przyrodzie.

Zachęcamy wszystkim do czynnej ochronny tych małych ale jakże pracowitych owadów pamiętając słowa Alberta Einsteina, że od chwili, gdy zginie ostatnia pszczoła, to człowiekowi zostaną tylko cztery lata życia.