Lista aktualności Lista aktualności

Sprawdzian dla świerka

Na terenie Nadleśnictwa Syców powstała kolejna powierzchnia testująca potomstwa drzew matecznych.

W Arboretum Leśnym posadzono 6000 małych świerków pochodzących z regionu śląskiego.

Lasy Państwowe we współpracy z leśnymi ośrodkami naukowymi już w 2005 roku rozpoczęły zakładanie powierzchni doświadczalnych w celu wybrania najlepszych populacji i drzew matecznych. Sadzonkom począwszy od siewu aż do wysadzenia towarzyszy kolorowa etykieta, dzięki której możemy dokładnie zidentyfikować ich pochodzenie. Następnie każda, pojedyncza roślina jest brana pod lupę. Poszukiwane są drzewa, które w przyszłości utworzą elitarną bazę nasienną.  

Powierzchnie doświadczalne intrygują leśnych spacerowiczów i grzybiarzy ponieważ już na pierwszy rzut oka widać, że są one wyższe rangą od zwyczajnych leśnych młodników. Mamy tutaj do czynienia z ogrodzoną, oznakowaną tablicami powierzchnią, na której drzewka rosną w układzie dokładnych rzędów i kolumn. Lokalizacja każdego z nich wpisana jest w schemat graficzny. Dzięki temu nawet gdy po latach nie przetrwają etykiety, będzie możliwe odnalezienie konkretnych osobników.

 

W pierwszych trzech latach  wykonana zostanie ocena przeżywalności. Od piątego roku, co pięć lat, kontroli będzie podlegać także wysokość drzewek. Od dziesiątego roku naukowcy odnotują dodatkowo pierśnicę dla każdego osobnika. W kolejnych latach badane będą także gęstość drewna, oczyszczanie pnia, fenologia i pokrój.

Opiekunem naukowym powierzchni jest Instytut Dendrologii PAN w Kórniku. Sadzonki wyhodowano w szkółce Wyrchczadeczka w Nadleśnictwie Wisła. Równocześnie założono bliźniacze powierzchnie w Nadleśnictwach Ujsoły, Piwniczna, Lutowiska, Barycz i Tomaszów.

  

Ulokowanie powierzchni doświadczalnych oraz schemat rozmieszczenia sadzonek.

To nie pierwsza taka powierzchnia doświadczalna w Nadleśnictwie Syców. Podobną ale z udziałem sosny zwyczajnej założono tu w 2015 roku. Kilkuletnie drzewka wyróżniają się wyjątkowym przyrostem i zdrowotnością ciesząc tym samym oko leśników i naukowców.

 

 

Fot. M. Zapart

Źródło: www.ibles.pl