Lista aktualności Lista aktualności

Grzyby - jesienne skarby lasu

Wrzesień to miesiąc obfitości grzybów w naszych lasach.

Dzięki nieco większej wilgotności gleby i w miarę ciepłej pogodzie jest ich więcej niż w miesiącach letnich. W trakcie poszukiwania jadalnych owocników warto mieć na uwadze również gatunki niejadalne i trujące ze względu na łatwość ich omyłkowego zebrania.

Pamiętajmy, że podstawową zasadą jest zbieranie tych owocników, które znamy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy  znaleziony  grzyb jest przydatny do spożycia, to lepiej pozostawić go w lesie.

Porady na temat zebranych w lesie grzybów udzielają wszystkie terenowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, które znajdują się w każdym powiatowym mieście. Prowadzą one także rejestry grzyboznawców, którzy udzielają wskazówek. Nadleśnictwa nie zajmują się ocenianiem grzybów.

Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu:  na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.

Bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie owoców grzybobrania. Najlepsze są szerokie, wiklinowe koszyki, a nie plastikowe wiadra, torby czy woreczki. Nawet najpiękniejsze owocniki szlachetnych gatunków grzybów mogą być przyczyną zatrucia, gdy przechowywane będą w foliowej torebce i ulegną zaparzeniu.

Poniżej przedstawiamy krótką infografikę Lasów Państwowych: