Lista aktualności Lista aktualności

Dzień otwarty w Arboretum Leśnym

Słoneczna pogoda, kiermasz roślin oraz stoiska tematyczne przyciągnęły wielu zainteresowanych.

W niedzielę, 27 maja, Arboretum Leśne po raz kolejny otworzyło swoje drzwi dla wszystkich pasjonatów leśnictwa i ogrodnictwa. Ogród, na którego terenie znajdują się wyjątkowe kolekcje roślin jest otwarty dla zwiedzających każdego dnia w tygodniu od kwietnia do października. W tym jednak dniu, można było nie tylko zobaczyć Arboretum ale także dowiedzieć się czegoś o jego misji i codziennej pracy. Na przyjezdnych czekał bezpłatny wstęp.

Fot. M. Zapart

Dużym zainteresowaniem cieszył się "Spacer z ornitologiem". Zaproszony specjalista, Pan Paweł T. Dolata, to prawdziwy pasjonat, który jak nikt inny potrafi zarazić pasją do ptaków. Dzięki jego towarzystwu można było dostrzec dużo więcej niż zwykle. Poza spoufalającymi się z człowiekiem łabędziami udało się dostrzec wiele ciekawych, drobnych gatunków ptaków śpiewających, które na terenie ogrodu otoczonego kompleksem leśnym znajdują doskonałe warunki bytowe. Świat zwierząt jest jak widać nieodłącznym elementem świata roślin. Udowodnił to również Pan Jerzy Budzik i jego stoisko "Świat motyli". Życiową misją Pana Jerzego stało się ratowanie ginących gatunków tych skrzydlatych owadów. Jego sztandarowym projektem jest przywrócenie naturze jednego z najrzadszych motyli w kraju - Niepylaka apollo.

Fot. M. Zapart

Kolejne namioty tematyczne zajęli pracownicy Arboretum. Czym jest rozmnażanie roślin metodą kultur tkankowych? Odpowiedzi na to pytanie udzielał laborant Konrad Forysiak. Samą metodę można było także zobaczyć na własne oczy. Duże zainteresowanie wśród dzieci budziły rośliny żywiące się owadami.

Fot. M. Zapart

Dla fanów ogrodnictwa i złaknionych wiedzy na temat urządzania terenów zieleni z poradami czekała architekt krajobrazu Martyna Kuźniak. Dopasowywanie do siebie odpowiednich gatunków roślin i tworzenie miłych dla oka kompozycji nie jest łatwym zadaniem. Konsultacja ze specjalistą z pewnością rozwiała wiele wątpliwości i pozwoliła uniknąć błędów.

Fot. M. Zapart

Specjalista ds. genetyki leśnej - Jarosław Sęktas prezentował rośliny wrzosowate oraz metody obchodzenia się z nimi. Mała wystawa tych roślin sprawiła, że nikogo nie trzeba było namawiać do wzbogacenia ogrodu w takie właśnie gatunki. Prawdziwy ogrodnik i miłośnik przyrody musi jednak wiedzieć nie tylko jakich roślin używać w ogrodzie. W dzisiejszych czasach, gdzie naturalne środowisko zostało w ogromny sposób przekształcone przez człowieka, należy wiedzieć także jakich roślin się wystrzegać. Podleśniczy Mateusz Zapart prezentował pędy i liście roślin inwazyjnych, które bardzo łatwo "uciekają" z przydomowych ogrodów przyczyniając się do niszczenia naturalnych siedlisk.

Fot. M. Zapart

Leśniczowie Adam Sroka oraz Jacek Maras wraz ze strażnikiem leśnym Waldemarem Kowalskim przygotowali specjalne stoisko obrazujące jakich narzędzi używano w leśnictwie kiedyś i dziś. Zdumiewająca kolekcja prowokowała mnóstwo pytań. Niektóre przedmioty używane były tak dawno, że pomimo długiego stażu pracy, nawet najstarsi, pracujący jeszcze leśnicy nie mieli okazji wykorzystywać ich w praktyce.

Fot. M. Zapart

Dodatkowe atrakcje w postaci gier i zabaw z nagrodami przygotował Pan Czesław Pawlikowski. Wyścig żółwi i ślimaków oraz interaktywne tablice przyciągały uwagę dzieci, które chętnie uczestniczyły w zabawach razem ze swoimi rodzicami.

Fot. M. Zapart

O dużym zainteresowaniu dniem otwartym świadczył parking zapełniony po brzegi pojazdami. Pomimo tego, duża przestrzeń, jaką oferuje Arboretum, pozwoliła każdemu na spacer i wypoczynek w ciszy i spokoju. Po zakończonych wędrówkach można było udać się do sklepu i zakupić rośliny ozdobne do swojego ogrodu lub na balkon.