Lista aktualności Lista aktualności

Dokarmiamy ptaki

Późna jesień to najlepszy czas na przygotowanie zimowych karmników.

Ptasie stołówki uruchamiamy wraz z nadejściem prawdziwej, mroźnej zimy. Wtedy bowiem pokrywa śnieżna oraz zamarzająca gleba utrudniają ptakom dostęp do pokarmu. Dla wielu z nich może się to okazać śmiertelną pułapką. Czy ptaki poradziłyby sobie bez człowieka? Oczywiście. Część z nich przetrwałaby. Jednak w świecie gdzie tak wiele zwierząt ginie pod kołami samochodów, zatruwa się odpadami i nie radzi sobie w otoczeniu zdominowanym przez człowieka, każdy skrzydlaty przyjaciel jest na wagę złota!

Jaki karmnik będzie odpowiedni? Musimy pamiętać o jednej ważnej zasadzie. Karmnik w ogrodzie ma nie tylko cieszyć nasze oko ale przede wszystkim podobać się ptakom. Klasyczny domek na czterech filarach z małym daszkiem na pewno spełni ich oczekiwania. Do budowy używamy naturalnych materiałów takich jak drewno, trzcina, wiklina. Ptaki chętnie korzystają z karmników umiejscowionych tam, gdzie mają duże pole widzenia. Chętnie przylatują do miejsc gdzie nie będą ich straszyły ruchome elementy poruszające się na wietrze. Zwróćmy także uwagę by stołówka nie znajdowała się w zasięgu kotów. Oprócz karmników z daszkiem możemy użyć także plastrów niesolonej słoniny czy wiszących tub i siatek.

Czym karmić ptaki? Podstawową zasadą jest wybór pokarmów naturalnych lub najbardziej do takich zbliżonych. Należy wystrzegać się prostych błędów, które mogą być przyczyną niestrawności, odwodnienia a nawet śmierci. Unikajmy chleba, zepsutych warzyw i produktów przetworzonych. Zamiast tego wybierzmy mieszanki ziaren, nasion i orzechów podawanych luzem, w podajniku lub zmieszanych z tłuszczem.

Zimowe dokarmianie ptaków przy zachowaniu odpowiednich zasad daje korzyści zarówno ptakom jak i ludziom. Przyjemny jest przecież widok kolorowych sikor i kowalików tuż za oknem. Wiosną i latem ptaki na pewno odwdzięczą się pochłaniając kilogramy uporczywych much, komarów czy gąsienic zjadających liście w naszych sadach i ogrodach. W lesie też spotkacie karmniki. Leśnicy doceniają rolę ptaków w regulacji występowania groźnych szkodników drzew. Wraz z nadejściem srogiej zimy rozpoczną akcję dokarmiania!

 

infografika: Lasy Państwowe

fotografia Mazurka: S. Sęktas