Lista aktualności Lista aktualności

100 lip na 100-lecie niepodległości

Leśnicy utworzyli pamiątkową aleję drzew.

„Lipo zielona! Drzewo Ojczyste, Co na mnie kwiaty strzęsasz złociste” pisał przed laty polski poeta romantyczny Teofil Lenartowicz. Od czasów zamierzchłych w Polsce lipy uznawane były za drzewa święte oraz darzone szczególnym sentymentem. Nie bez powodu zostały więc wybrane przez sycowskich leśników do utworzenia wyjątkowej pamiątki na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

fot. M.Zapart

7 listopada pracownicy Nadleśnictwa zebrali się na terenie Arboretum Leśnego gdzie posadzili sto drzew tworząc w ten sposób aleję. Drzewa są wyselekcjonowanym potomstwem lip rosnących na terenie naszego kraju i wykazujących cechy długowieczności. Już za kilkanaście lat utworzą one zwarty szpaler a w odległej przyszłości, jak mamy nadzieję, będą cieszyć oczy naszych potomków. W najbliższym czasie aleja zostanie oznaczona specjalną tablicą pamiątkową.

Sadzenie drzew jest doskonałą okazją do upamiętniania ważnych wydarzeń w życiu różnych społeczności. Z upływem lat drzewa rosną i zmieniają się w oczach kolejnych pokoleń pozostając niemymi świadkami tworzącej się historii.