Wydawca treści Wydawca treści

Oferta dla szkół i przedszkoli

Zapraszamy zorganizowane wycieczki szkolne i przedszkolne na bezpłatny wstęp do Arboretum w ramach zajęć edukacyjnych. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wypełnienie przez opiekuna wycieczki FORMULARZA REZERWACJI ZAJĘĆ - załącznik nr 2 i wysłanie go na adres e-mail Nadleśnictwa Syców:

sycow@poznan.lasy.gov.pl 

lub rezerwacja terminu poprzez dedykowaną stronę internetową (zakładka - REZERWACJE):

Wirtualny przewodnik po Arboretum Leśnym im. prof. S. Białoboka

Potwierdzeniem rezerwacji zajęć jest otrzymanie wiadomości zwrotnej na adres email.

W ramach zgłoszonych zajęć edukacyjnych, można również bezpłatnie skorzystać z paleniska, które znajduje się przy budynku administracyjno-edukacyjnym.

Zapewnienie prowiantu, talerzyków, sztućców i tacek aluminiowych leży w gestii opiekuna grupy. Arboretum nie zapewnia osoby do rozpalenia paleniska - taka osoba powinna być wyznaczona z grupy. Drewno i rozpałka znajdują się przy palenisku.

 

Wycieczki szkolne i przedszkolne zachęcamy do skorzystania z gry terenowej "Poznaj Arboretum Leśne". 

Celem jest zdobycie 15 różnych pieczątek, umieszczonych na terenie Arboretum Leśnego. Każda pieczątka to inne miejsce, za którym kryje się historia, idea i cele naszego Arboretum. Pieczątki odznacza się na specjalnej mapie, na której znajdują się również opisy poszczególnych miejsc. W ramach zgłoszonych zajęć edukacyjnych, mapy są wydawane uczestnikom bezpłatnie.

Zapraszamy


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dzień otwarty w Arboretum

Dzień otwarty w Arboretum

Dziękujemy wszystkim, którzy mimo niesprzyjającej pogody odwiedzili nas w arboretum.

W dniu 24 czerwca 2023 w sobotę, na terenie Arboretum Leśnego im. prof. S. Białoboka w Nadleśnictwie Syców, zorganizowano Dzień Otwarty Arboretum, na którym zaplanowano stoiska tematyczne i wydarzenia specjalne. Wstęp do ogrodu botanicznego był darmowy. Dzień otwarty miał na celu zaprezentowanie odwiedzających z działalnością i specyfiką arboretum oraz udziałem jednostki w ochronie przyrody i zasobów genowych.

Fot. Zdjęcie przedstawia stoiska w budynku administracyjno-edukacyjnym w arboretum

Stoiska tematyczne zostały zlokalizowane w budynku edukacyjno-administracyjnym, wśród których znalazły się:

  • stoisko Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, na którym pracownicy z Oddziału Oleśnica służyły radą i pomocą w zakresie ochrony roślin,
  • punkt informacyjny Lokalnej Grupy Działania Dobra Widawa, stowarzyszenia realizującego działania wykorzystujące potencjał zasobów przyrodniczych i kulturowych na rzecz rozwoju lokalnego obszarów wiejskich
  • stoisko z materiałem roślinnym wyprodukowanym w Pracowni Kultur Tkankowych arboretum, na którym zaprezentowano gotowe pożywki i rośliny owadożerne,

Fot. Zdjęcie przedstawia stoisko Pracowni Kultur Tkankowych

  • wystawa fotografii z terenu Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Rychtalskie” wykonane przez pracownika Nadleśnictwa Syców,

Fot. Zdjęcie przedstawia wystawę zdjęć przyrodniczych.

  • wystawa motyli i pogadanka prowadzona przez pana Jerzego Budzika – pasjonata i hodowcę motyli,

Fot. Zdjęcie przedstawia stoisko Pana Jerzego Budzika

  • stoisko Klubu Łuczniczego Stara Stajnia Stradomia, na którym Mistrzyni Świata w Łucznictwie Historycznym prowadziła zajęcia ze strzelania z łuku metodą tradycyjną dla dzieci i dorosłych,
  • stoisko edukacyjne dla najmłodszych, na których czekały drewniane puzzle edukacyjne dotyczące świata roślin i zwierząt, tablice informacyjne o tropach zwierząt, gatunkach ptaków, korze drzew iglastych i liściastych oraz odgłosach zwierząt leśnych. Dzieci z pomocą dorosłych mogły wykonać własną przypinkę z motywem roślinnym lub uczestniczyć w grach na świeżym powietrzu.

Fot. Zdjęcie przedstawia stoisko edukacyjne z drewnianymi puzzlami

Dodatkowo w budynku edukacyjno-administracyjnym odbyły się dwa występy sygnalistów formacji „Borowi”, w skład której należą pracownicy Nadleśnictwa Syców, grający muzykę myśliwską. 

Fot. Zdjęcie przedstawia sygnalistów "Borowi" z Nadleśnictwa Syców

Wydarzeniami specjalnymi w tym dniu były trzy spacery tematyczne dla odwiedzających:

  • 1 spacer na część gospodarczą arboretum, gdzie pracownicy arboretum zaprezentowali metodę wegetatywnego rozmnażania roślin, poprzez szczepienie.
  • 2 spacer do Pracowni Kultur Tkankowych, gdzie laborant Konrad Forysiak, omówił specyfikę działania pracowni i metodę rozmnażania roślin w tzw. szkle.

Fot. Zdjecie przedstawia zbiórkę przed spacerem po Pracowni Kultur Tkankowych.

  • 3 spacer z kierownikiem Arboretum Leśnego Jarosławem Sęktasem po części kolekcyjnej arboretum, zapoznając uczestników ze szczegółami dotyczącymi roślin chronionych zgromadzonych w arboretum.

Fot. Zdjęcie przedstawia początek spaceru z kierownikiem Arboretum

Odwiedzający mogli pobrać darmowe foldery informacyjne, mapy do gry terenowej „ Poznaj Arboretum Leśne” i magnesy drewniane na pamiątkę. Dzień otwarty w Arboretum planujemy powtarzać cyklicznie, licząc że z roku na rok przyciągnie coraz więcej odwiedzających.