Zanocuj w lesie
Obszar „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Syców
Nadleśnictwo Syców wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie każdy spragniony bezpośredniego kontaktu z naturą będzie mógł legalnie zanocować na poniższych zasadach.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl (android) lub iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej);
- informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać (miejsce wyznaczone przez nadleśnictwo do rozpalania ogniska znajduje się w oddziale 105 leśnictwa Drołtowice, rekomendujemy przyniesienie drewna ze sobą;
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/, przed wyjściem do lasu sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem;
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce
- informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze (na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu);
- czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków (czy obszar „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Syców zostaje czasowo zamknięty, termin obowiązywania, lokalizacja na mapie);
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin (na obszar na którym odbywa się polowanie obowiązuje zakaz wstępu, wyznaczony obszar pokrywa się z obrębem Koła Łowieckie nr 37 „Cyranka” w Twardogórze (leśnictwo Bukowina) oraz Koła Łowieckiego „Jeleń” Wrocław (leśnictwo Drołtowice);
- informacjami w jaki sposób postępować w przypadku spotkania wilków, które mają swoją ostoję na terenie obszaru objętego programem.
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (załącznik poniżej) oraz przesłanie go na adres mateusz.zapart@poznan.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Mateusz Zapart, mateusz.zapart@poznan.lasy.gov.pl , tel. 530351127
Kontakt do leśniczych: leśnictwo Drołtowice - 666 858 338, leśnictwo Bukowina - 600 890 785
Nadleśnictwo Syców przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Nadleśnictwo Syców należy do jednego z 46, które w roku 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu. W 2021 r. staliśmy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.
Najnowsze aktualności
Leśna szkoła z klimatem
Leśna szkoła z klimatem
II Edycja Terenowej Edukacyjnej Gry Przyrodniczej w Szkole Podstawowej w Działoszy.
W dniu 9 maja 2023 r., odbyła się gra terenowa, organizowana przez Dyrekcję i Nauczycieli SP w Działoszy pod patronatem Lasów Państwowych Nadleśnictwa Syców, w której brały udział 3-osobowe zespoły złożone z uczniów, reprezentujących 6 szkół z terenu Miasta i Gminy Syców:
- Szkołę Podstawową Nr 1 im. III Tysiąclecia w Sycowie,
- Szkołę Podstawową nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sycowie,
- Szkołę Podstawową Nr 3 im. Jana Pawła II w Sycowie,
- Szkołę Podstawową w Stradomii Wierzchniej,
- Szkołę Podstawową w Drołtowicach,
- Szkołę Podstawową w Działoszy.
Uczestnicy gry terenowej musieli wykazać się szeroką wiedzą o tematyce leśnej, przyrodniczej i ekologicznej, ale również zaprezenotwać swoje umiejętności sportowe (strzelanie z łuku) i umiejętności korzystania z map i kompasów. Zadania z zakresu wiedzy przyrodniczej dotyczyły m.in. rozpoznawania gatunków drzew liściastych, rozpoznawania gatunków drzew po korze, rozpoznawania gatunków ptaków czy określenie przybliżonego wieku drzewa, przy pomocy instrukcji obliczania wieku z tabeli.
Spotkanie rozpoczęło się od zabawy integracyjnej po której leśniczy Nadleśnictwa Syców - Grzegorz Tajak przeprowadził krótki wykład o funkcjach lasu i ich znaczeniu dla człowieka, a w ramach podsumowania pan Mariusz Muskala przybliżył uczniom temat wulkanów Dolnego Śląska.
Po podliczeniu punktów, otrzymanych przez każdą ze szkół, wyłoniono zwycięzców, których nagrodzono nagrodami, zasponsorowanych przez Nadleśnictwo Syców:
- I miejsce SP nr 1
- II miejsce SP w Działoszy
- III miejsce SP nr 3
Organizacja gry terenowej była na najwyższym poziomie, a zapał uczestników zachęca do zorganizowania kolejnej edycji "Leśnej Szkoły z Klimatem".
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i do zobaczenia za rok!