Wydawca treści
Hodowla lasu
Hodowla lasu to istotny element gospodarki wielofunkcyjnej prowadzonej przez Lasy Państwowe. Jej istotną częścią jest program nasiennictwa i selekcji. Dzięki planowanym działaniom, opartym o wcześniejsze badania naukowe, młode pokolenie lasu uzyskuje się ze specjalnie wyselekcjonowanych drzewostanów. Dużą rolę podczas selekcji odgrywa pierwotne pochodzenie drzew. Tylko ekotypy dostosowane do miejscowych warunków siedliskowych i klimatycznych mogą być rozpowszechniane. W ten sposób leśnicy naprawiają błędy przodków, którzy wraz z nastaniem rewolucji przemysłowej, nieświadomi konsekwencji, rozpoczęli import nasion z innych rejonów Europy.
Na terenie Nadleśnictwa Syców znajduje się wyjątkowa liczba 105 drzew matecznych o najlepszych cechach. Drzewostany nasienne zajmują powierzchnię 599,16 ha. Na szkółkę leśną trafiają także nasiona ze specjalnych plantacji. Młode drzewka wyrastają w odpowiednio przygotowanych kwaterach, dostosowanych do potrzeb poszczególnych gatunków. Są one pielęgnowane do osiągnięcia optymalnego wieku a następnie wysadzane na docelowych powierzchniach. Nadleśnictwo Syców każdego roku odnawia setki hektarów lasu, po to by zachować ich trwałość. Dodatkowo zalesiane są nowe grunty co sprawia, że lasów z każdym rokiem przybywa.
Naprawianie błędów przeszłości to nie tylko selekcja materiału rozmnożeniowego. Wiele dzisiejszych lasów zostało posadzonych na niewłaściwym siedlisku. Szczególnie widać to na przykładzie przedwojennych, litych sośnin rosnących na miejscu bogatych przyrodniczo lasów mieszanych. Zadaniem leśników jest dzisiaj tak zwana przebudowa tych drzewostanów. Polega ona na wprowadzaniu gatunków właściwych dla danego siedliska i przywracaniu lasów o strukturach zbliżonych do naturalnych.
Najnowsze aktualności
Święto grzyba leśnego w Niwkach Książęcych
Święto grzyba leśnego w Niwkach Książęcych
Za nami IX edycja Święta Grzyba Leśnego w Niwkach Książęcych, która przyciągnęła tego roku wielu sympatyków lasu i grzybobrania.
2 października, na placu przy sali wiejskiej do godziny 8:00 trwała zbiórka i rejestracja grzybiarzy. Ponad 300 osób z niecierpliwością czekało na rozpoczęcie zmagań w poszukiwaniach leśnych przysmaków. Dodatkowymi atrakcjami były m.in pokaz sportowego rąbania drewna, strzelanie, konkurs kulinarny a także warsztaty i animacje dla dzieci. Impreza zakończyła się wspólną biesiadą.
Spośród wielu atrakcji dużym zainteresowaniem cieszyły się namioty Nadleśnictw Syców i Antonin. Na uczestników czekały liczne leśne zadania, ciekawe eksponaty i gry edukacyjne. Dla każdego przygotowano drobne upominki, a leśnicy z przyjemnością opowiadali o lesie i swojej pracy oraz odpowiadali na każde pytanie.