Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Hodowla lasu to istotny element gospodarki wielofunkcyjnej prowadzonej przez Lasy Państwowe. Jej istotną częścią jest program nasiennictwa i selekcji. Dzięki planowanym działaniom, opartym o wcześniejsze badania naukowe, młode pokolenie lasu uzyskuje się ze specjalnie wyselekcjonowanych drzewostanów. Dużą rolę podczas selekcji odgrywa pierwotne pochodzenie drzew. Tylko ekotypy dostosowane do miejscowych warunków siedliskowych i klimatycznych mogą być rozpowszechniane. W ten sposób leśnicy naprawiają błędy przodków, którzy wraz z nastaniem rewolucji przemysłowej, nieświadomi konsekwencji, rozpoczęli import nasion z innych rejonów Europy.

Gospodarczy Drzewostan Nasienny dębu. Fot. M. Zapart

Na terenie Nadleśnictwa Syców znajduje się wyjątkowa liczba 105 drzew matecznych o najlepszych cechach. Drzewostany nasienne zajmują powierzchnię 599,16 ha. Na szkółkę leśną trafiają także nasiona ze specjalnych plantacji. Młode drzewka wyrastają w odpowiednio przygotowanych kwaterach, dostosowanych do potrzeb poszczególnych gatunków. Są one pielęgnowane do osiągnięcia optymalnego wieku a następnie wysadzane na docelowych powierzchniach. Nadleśnictwo Syców każdego roku odnawia setki hektarów lasu, po to by zachować ich trwałość. Dodatkowo zalesiane są nowe grunty co sprawia, że lasów z każdym rokiem przybywa.

Odnowienie naturalne sosny rychtalskiej (samosiew). Fot. M. Zapart

Naprawianie błędów przeszłości to nie tylko selekcja materiału rozmnożeniowego. Wiele dzisiejszych lasów zostało posadzonych na niewłaściwym siedlisku. Szczególnie widać to na przykładzie przedwojennych, litych sośnin rosnących na miejscu bogatych przyrodniczo lasów mieszanych. Zadaniem leśników jest dzisiaj tak zwana przebudowa tych drzewostanów. Polega ona na wprowadzaniu gatunków właściwych dla danego siedliska i przywracaniu lasów o strukturach zbliżonych do naturalnych.

Odnowienie olszy szarej - gatunku właściwego dla siedlisk wilgotnych i bagiennych. Fot. M. Zapart

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśny piknik rodzinny

Leśny piknik rodzinny

Dnia 8 października na Ostrowie Tumskim w Poznaniu odbył się "Leśny Piknik Rodzinny", zorganizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu.

Ideą spotkania była chęć opowiedzenia mieszkańcom Poznania o wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej i odkrycie przed nimi bogactwa przyrodniczego i różnorodności wielkopolskich lasów.

Na pikniku znalazły się stoiska Nadleśnictw z Leśnych Kompleksów Promocyjnych, czyli Nadleśnictwa Antonin, Nadleśnictwa Sieraków, Nadleśnictwa Oborniki, naszego Nadleśnictwa Syców, jak również biura RDLP w Poznaniu. Gościnnie wystawione zostały również stoiska Urzędu Miasta Poznania oraz innych zaprzyjaźnionych instytucji.

W trakcie spotkania można było spróbować wyrobów z dziczyzną marki „Dobre z Lasu” oraz pośłuchać koncertów Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Palatium” z Nadleśnictwa Grodzisk wraz z zespołem Sounds Good oraz zespołu Taraka.

Fot. Mateusz Zapart

Chcąc poznać odwiedzających z walorami Nadleśnictwa Syców, na swoim stoisku zaprezentowaliśmy sposoby rozmnażania roślin metodą in vitro jak i przez szczepienie zrazów oraz zapoznaliśmy z atrakcjami jakie oferujemy w Arboretum Leśnym im. prof. S. Białoboka, takimi jak gra terenowa "Poznaj Arboretum Leśne" i owocem derenia jadalnego z naszej plantacji.

Fot. Mateusz Zapart