Wydawca treści
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych
„Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych" HCVF oraz „Ekosystemy Reprezentatywne'
W celu osiągnięcia zgodności ze standardami FSC na terenie Nadleśnictwa Syców zostały wyznaczone lasy o wysokiej wartości. Obszary te są desygnowane jako „Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych w Polsce (HCVF)". Na obszarach tych działania gospodarcze będą dostosowane do wymogów ochrony wartości takich lasów.
Do kategorii: HCVF 1 – zaliczono lasy w rezerwatach przyrody oraz ostoje zagrożonych i ginących gatunków, HCVF 3 – ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy oraz siedliska priorytetowe, HCVF 4 – lasy wodochronne i glebochronne, HCVF 6 – lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności: cmentarze, grodziska, parki po dworskie, pomniki przyrody, arboretum, mogiły i miejsca pamięci narodowej.
Zgodnie z wymogami Krajowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki leśnej FSC w Polsce FSC-NSTD-FM-PL w ramach kryterium 6.4, wyznaczono ekosystemy reprezentatywne. Powierzchnie te nie będą objęte zabiegami gospodarczymi, poza niezbędnymi działaniami podnoszącymi walory przyrodnicze służącymi zachowaniu tych ekosystemów.
W skład stref ochronnych i powierzchni ochronnych oraz „ekosystemów reprezentatywnych", wyznaczone zostały obszary rezerwatów przyrody, użytków ekologicznych, stref ochrony całorocznej zwierząt, wybrane siedliska przyrodnicze w stanie B i C, grunty pozostawione do naturalnej sukcesji, kępy ekologiczne oraz miejsca występowania gatunków chronionych.
Uwagi dotyczące wyznaczonych zgodnie z wymogami posiadanego certyfikatu FSC lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF oraz ekosystemów referencyjnych prosimy kierować na adres : sycow@poznan.lasy.gov.pl lub w formie pisemnej.
Osoba do kontaktu z ramienia nadleśnictwa - Renata Pająk tel. 62 782 60 67, e-mail: renata.pajak@poznan.lasy.gov.pl.
Najnowsze aktualności
Leśnicy w KL Auschwitz w latach 1940-1944
Leśnicy w KL Auschwitz w latach 1940-1944
Od wczoraj w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zobaczyć można wystawę pn. „Leśnicy deportowani do KL Auschwitz w latach 1940-1944”.

