Wydawca treści
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych
„Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych" HCVF oraz „Ekosystemy Reprezentatywne'
W celu osiągnięcia zgodności ze standardami FSC na terenie Nadleśnictwa Syców zostały wyznaczone lasy o wysokiej wartości. Obszary te są desygnowane jako „Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych w Polsce (HCVF)". Na obszarach tych działania gospodarcze będą dostosowane do wymogów ochrony wartości takich lasów.
Do kategorii: HCVF 1 – zaliczono lasy w rezerwatach przyrody oraz ostoje zagrożonych i ginących gatunków, HCVF 3 – ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy oraz siedliska priorytetowe, HCVF 4 – lasy wodochronne i glebochronne, HCVF 6 – lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności: cmentarze, grodziska, parki po dworskie, pomniki przyrody, arboretum, mogiły i miejsca pamięci narodowej.
Zgodnie z wymogami Krajowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki leśnej FSC w Polsce FSC-NSTD-FM-PL w ramach kryterium 6.4, wyznaczono ekosystemy reprezentatywne. Powierzchnie te nie będą objęte zabiegami gospodarczymi, poza niezbędnymi działaniami podnoszącymi walory przyrodnicze służącymi zachowaniu tych ekosystemów.
W skład stref ochronnych i powierzchni ochronnych oraz „ekosystemów reprezentatywnych", wyznaczone zostały obszary rezerwatów przyrody, użytków ekologicznych, stref ochrony całorocznej zwierząt, wybrane siedliska przyrodnicze w stanie B i C, grunty pozostawione do naturalnej sukcesji, kępy ekologiczne oraz miejsca występowania gatunków chronionych.
Uwagi dotyczące wyznaczonych zgodnie z wymogami posiadanego certyfikatu FSC lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF oraz ekosystemów referencyjnych prosimy kierować na adres : sycow@poznan.lasy.gov.pl lub w formie pisemnej.
Osoba do kontaktu z ramienia nadleśnictwa - Renata Pająk tel. 62 782 60 67, e-mail: renata.pajak@poznan.lasy.gov.pl.
Najnowsze aktualności
Borówka wraca na bagno
Borówka wraca na bagno
Borówka bagienna (Vaccinium uliginosum) występująca kiedyś powszechnie na bagnach i torfowiskach jest coraz rzadszym elementem naszej flory.
Niestety w ostatnich latach, na skutek niekorzystnego bilansu wodnego, jej populacja prawie całkowicie zanikła na terenie torfowiska. Aby zapobiec temu procesowi, w połowie listopada 2022 r., podjęliśmy próbę zwiększenia populacji tego gatunku na terenie „Bagna w Dziadowej Kłodzie”. Pracownicy Arboretum w Nadleśnictwie Syców w ciągu 2 dni posadzili około 5 tysięcy roślin na terenie boru bagiennego wchodzącego w skład użytku ekologicznego. Sadzonki użyte do realizacji projektu zostały wyhodowane z materiału roślinnego zebranego w 2016 r. na terenie rezerwatu przyrody „Wrzosiec ” zlokalizowanego w Borach Dolnośląskich.
Realizacja projektu ma na celu zachowanie płatów siedliska boru bagiennego Vaccinio uliginosi-Pinetum z udziałem bagna zwyczajnego i borówki bagiennej. Jest to typ boru najrzadziej spotykany na Dolnym Śląsku.