Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Drewno jest najwspanialszym surowcem, jakim obdarza nas natura. Dzięki unikatowym właściwościom używane jest na szeroką skalę w rozmaitych gałęziach przemysłu. Jest to jednocześnie najbardziej ekologiczny z dostępnych człowiekowi budulców. Nie ma drugiego materiału tak trwałego a jednocześnie w pełni biodegradowalnego. Dzięki gospodarce leśnej prowadzonej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju jest to również surowiec w pełni odnawialny.

Stos drewna. Fot. M. Zapart

Nie bez powodu więc największe znaczenie w gałęzi leśnictwa jaką jest użytkowanie lasu odgrywa pozyskanie drewna. Trwałe i zrównoważone zagospodarowanie lasu jako zarządzanie i użytkowanie zasobów leśnych prowadzi się według planu urządzenia lasu. Dla potrzeb użytkowania lasu przyjęto podział drzewostanów na gospodarstwa. Na podstawie dominujących funkcji pełnionych przez lasy w Nadleśnictwie Syców wyróżniono następujące z nich:

 

-gospodarstwa specjalne (S), które obejmuje m.in drzewostany w granicach rezerwatów, wyłączone drzewostany nasienne, oraz strefy objęte zakazem pozyskiwania drewna - 1324,78 ha

-gospodarstwa wielofunkcyjnych lasów ochronnych (O), obejmujące obszary uznanych lasów ochronnych z wiodącą funkcją ochronną; drzewostany glebochronne, wodochronne, której realizacja nie wymaga ograniczenia lub zaniechania funkcji produkcyjnych - 2122,15 ha

-gospodarstwa wielofunkcyjnych lasów gospodarczych (G), obejmujące pozostałe obszary z wiodącą funkcją produkcyjną - 17 348,72 ha 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Leśnicy w KL Auschwitz w latach 1940-1944

Leśnicy w KL Auschwitz w latach 1940-1944

Od wczoraj w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zobaczyć można wystawę pn. „Leśnicy deportowani do KL Auschwitz w latach 1940-1944”.

Wystawa ma na celu upamiętnienie sylwetek leśników, których hitlerowski reżim potraktował wyjątkowo okrutnie. Wielu z nich jeszcze w czasach zaborów angażowało się w walkę o niepodległość Polski. Dodatkowo świetnie znali leśne tereny, które po zakończeniu kampanii wrześniowej stały się schronieniem dla partyzantów. To sprawiło, że trafili na czarne listy obu okupantów. Ponad 700 leśników zostało rozstrzelanych w Katyniu i innych miejscach zbiorowych egzekucji popełnionych przez Związek Radziecki.
 
"Wśród 205 nazwisk leśników, o których wiemy, że zostali deportowani do KL Auschwitz, znajdują się osoby pochodzące z Wielkopolski. Jako ich spadkobiercy i opiekunowie lasów, które sadzili, chcielibyśmy utrwalić pamięć o nich w przestrzeni społecznej"-mówi dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor RDLP w Poznaniu. 
Zdjęcie przedstawia planszę prezentującą zdjęcia leśników i notki biograficzne leśników deportowanych do KL Auschwitz. Fot. A. Bończyk (RDLP w Poznaniu).
 
Jej otwarcie rozpoczęliśmy konferencją, w której trakcie swoje prelekcje wygłosili autorzy Księgi Pamięci: dr Radosław Bąk, ks. dr Lucjan Bielas, Bohdan Piętka oraz Piotr Kacprzak, będącej szczegółowym opracowaniem historii zaprezentowanych na wystawie. Wydarzenie uświetniła ceremonia przyznania odznaczeń państwowych pracownikom z terenu dyrekcji poznańskiej, które zostały wręczone przez Pana Ministra Edwarda Siarkę i Pana Józefa Kubicę, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
 
Zdjęcie przedstawia widok od tyłu wypełnionej gośćmi sali konferencyjnej z odbywającą się na podium prezentacją. Fot. T. Maćkowiak (RDLP w Poznaniu).
 
Wystawę można oglądać w holu Urzędu Wojewódzkiego do 13 lutego br. Wydarzenie objęte zostało patronatem Wojewody Wielkopolskiego  i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, jak również patronatem medialnym TVP 3 Poznań.