Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty

Fot. Karol Wróbel

Na terenie Nadleśnictwa Syców znajdują się dwa leśne rezerwaty przyrody:

Rezerwat Gola - położony na terenie Leśnictwa Bukowina (obręb Międzybórz), został powołany na mocy Zarządzenia Nr 31 Ministra Leśnictwa z dnia 15 lutego 1954 r. Rezerwat o powierzchni 12,05 ha został utworzony w celu zachowania fragmentu lasu mieszanego z udziałem jodły występującej tu na granicy swego zasięgu. Na terenie rezerwatu panuje typ siedliskowy las mieszany wyżynny świeży, drugim jest bór mieszany świeży. Występują tu dwa siedliska- kwaśna dąbrowa oraz wyżynny, jodłowy bór mieszany, są to siedliska zaliczone do siedlisk wymagających ochrony w ramach sieci obszarów Natura 2000. W 2013 roku na terenie rezerwatu utworzono obszar Natura 2000 „Bór Jodłowy w Goli” PLH20107 o powierzchni 11,93 ha.

Rezerwat Studnica - położony na terenie Leśnictwa Sadogóra (obręb Rychtal) został powołany na mocy Zarządzenia Nr 167 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 14 września 1962 r. Celem ochrony rezerwatu o powierzchni 5,78 ha jest zachowanie fragmentu lasu mieszanego o charakterze naturalnym z udziałem świerka. Na terenie rezerwatu panuje typ siedliskowy las mieszany świeży, drugim jest las świeży. Występują tu dwa siedliska- kwaśna dąbrowa ( kod 9190 ) oraz grąd środkowoeuropejski ( kod 9170 ).


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Borówka wraca na bagno

Borówka wraca na bagno

Borówka bagienna (Vaccinium uliginosum) występująca kiedyś powszechnie na bagnach i torfowiskach jest coraz rzadszym elementem naszej flory.

Niestety w ostatnich latach, na skutek niekorzystnego bilansu wodnego, jej populacja prawie całkowicie zanikła na terenie torfowiska. Aby zapobiec temu procesowi, w połowie listopada 2022 r., podjęliśmy próbę zwiększenia populacji tego gatunku na terenie „Bagna w Dziadowej Kłodzie”. Pracownicy Arboretum w Nadleśnictwie Syców w ciągu 2 dni posadzili około 5 tysięcy roślin na terenie boru bagiennego wchodzącego w skład użytku ekologicznego.  Sadzonki użyte do realizacji projektu zostały wyhodowane z materiału roślinnego zebranego w 2016 r. na terenie rezerwatu przyrody „Wrzosiec ” zlokalizowanego w Borach Dolnośląskich.
 

Zdjęcie przedstawia pracowników arboretum podczas sadzenia borówki bagiennej.

Realizacja projektu ma na celu zachowanie płatów siedliska boru bagiennego Vaccinio uliginosi-Pinetum z udziałem bagna zwyczajnego i borówki bagiennej. Jest to typ boru najrzadziej spotykany na Dolnym Śląsku.

 

Zdjęcie przedstawia sadzonki borówki bagiennej w produkcji w Arboretum Leśnym