Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

Łowiectwo towarzyszyło człowiekowi od zarania dziejów i na przestrzeni wieków podlegało rozmaitym zmianom. Obecnie w Europie ma ono charakter w dużej mierze działalności rekreacyjnej i hobbystycznej. Należy jednak pamiętać, że u podstaw wciąż stoi konieczność regulacji liczebności zwierzyny.

Fot. M. Zapart

Rolę łowiectwa w gospodarce leśnej należy rozpatrywać biorąc pod uwagę nie tylko aspekty przyrodnicze ale także społeczne i gospodarcze. Zwierzyna łowna jest częścią ekosystemów leśnych, które na przestrzeni wieków zostały bardzo silnie przekształcone przez człowieka. Dotyczy to między innymi braku drapieżników polujących na zwierzynę płową przy jednoczesnej produkcji rolniczej dającej nieograniczony dostęp do pokarmu. Łowiectwo zastępuje więc mechanizm samoregulacji.

Wiele osób rozpatruje również gospodarkę łowiecką jako "hodowlę" zwierząt na wolności. W dobie wszechobecnych koncernów produkujących wątpliwej jakości mięso ze zwierząt przetrzymywanych w niewoli, łowiectwo zdaje się być najlepszą alternatywą dla osób, które cenią sobie ekologię i życie w zgodzie z naturą.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Łączą nas drzewa

Łączą nas drzewa

W ramach tegorocznej akcji w dniu 22 kwietnia na terenie Arboretum Leśnego odbyło się wspólne sadzenie Alei Pamięci Jana Pawła II

W wydarzeniu wzieli udział leśnicy wraz z posłanką do Parlamentu Europejskiego Beatą Kempą, radną województwa dolnośląskiego Anną Michalską, wicestarostą oleśnickim Stanisławem Stępniem, komendantem powiatowym policji w Oleśnicy Robertem Froniem, burmistrzem miasta i gminy Międzybórz Jarosławem Głowackim, z-cą wójta gminy Dziadowa Kłoda Ireną Małecką, naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska UMiG w Sycowie Agnieszką Weszką oraz przedstawicielem komendanta powiatowego PSP w Oleśnicy Tomaszem Piecuchem. 
 
Zdjęcie przedstawia uczestników akcji sadzenia alei. Fot. arch. Nadleśnictwa Syców.
 
Pamiątkowa aleja prowadzi do dębu papieskiego posadzonego w 2006 roku i liczy 39 lip holenderskich w odmianie 'Wratislawiensis' wyhodowanych na ten cel w Arboretum Leśnym. Drzewa tej odmiany wyrastają na duże i silne (do 40 m wysokości) i mają szerokie gęste korony. Najważniejsze jednak, że są długowieczne dzięki czemu w przyszłości aleja będzie mogła cieszyć oczy naszych dzieci, wnuków i prawnuków. 
 
Na pamiątkowej tablicy umieszczono słowa Jana Pawła II, które wypowiedział podczas wizyty w Republice Zielonego Przylądka w 1990 roku: "przyroda jest wspaniałym darem, ale także poważnym wyzwaniem dla ludzkiego rozwoju."