Asset Publisher
Drzewo fundamentem współpracy
Drzewo fundamentem współpracy
Pod takim tytułem, w dniach 29-30 października 2024 r., odbyło się seminarium naukowo-szkoleniowe, którego celem było upowszechnienie wiedzy na temat roli zadrzewień śródpolnych we współczesnym rolnictwie.
Organizatorami tego wydarzenia byli:
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Katedra Hodowli Lasu,
- Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu,
- Polskie Towarzystwo Leśne,
- Leśny Zakład Doświadczalny Siemianice,
- Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu,
- Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu
- Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.
W składzie komitetu organizacyjnego seminarium naukowo-szkoleniowego byli: prof. UPP dr hab. Wojciech Kowalkowski, dr hab. Marlena Baranowska, dr hab. Robert Korzeniewicz i dr hab. Adrian Łukowski.
Pierwszy dzień seminarium odbył się na terenie Ośrodka Naukowo -Edukacyjnego Dwór Myśliwski Ustronie LZD w Siemianicach. W ramach sesji referatowej, wygłoszono szereg wykładów dotyczących m.in.: relacji człowieka z naturą z punktu widzenia filozofii, dziedzictwa Dezyderego Chłapowskiego jako przykład prekursorskiej idei kształtowania krajobrazu, doboru gatunków oraz zakładania zadrzewień i ich pielęgnowania, zabezpieczania zadrzewień przed szkodami od zwierzyny, wpływu zadrzewień na dobrostan zwierząt wykorzystania roślin leśnych w żywieniu człowieka i możliwości finansowania zadrzewień i systemów rolno-leśnych.
Zachęcamy do obejrzenia transmisji online z tego spotkania:
W drugim dniu seminarium, uczestnicy wzięli udział w sesji terenowej, która rozpoczęła się w szkółce leśnej Leśnego Zakładu Doświadczalnego Siemianice, a zakończyła w Arboretum Leśnym im. prof. S. Białoboka w Nadleśnictwie Syców, gdzie zapoznali się ze specyfiką działalności Arboretum i możliwościami w produkcji materiału roślinnego jakimi dysponuje Nadleśnictwo Syców. Sesję terenową w Arboretum Leśnym poprowadzili: Józef Szymański - nadleśniczy Nadleśnictwa Syców, Marcin Dubicki - zastępca oraz kierownik arboretum mgr Jarosław Sęktas wraz ze specjalistą ds. produkcji roślinnej Konradem Forysiakiem.
Program seminarium ściśle wpisał się w założenia Wspólnej Polityki Rolnej związanej z działaniami mającymi na celu łagodzenie zachodzących zmian klimatu i zwiększenie bioróżnorodności.
Źródło zdjęć: facebook/Leśnictwo - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu