Asset Publisher Asset Publisher

Użytki ekologiczne

Na terenie Nadleśnictwa Syców ustanowiono 3 użytki ekologiczne o łącznej powierzchni 44,48 ha.

W skład użytku ekologicznego "Storczyk" położonego na terenie Arboretum i Leśnictwa Komorów wchodzą łąki, pastwiska i rowy o łącznej powierzchni 9, 65 ha. Celem ochrony jest zachowanie licznych stanowisk storczyka szerokolistnego (Dactylorhiza majalis) i storczyka krwistego (Orchis incarnata).

Dactylorhiza majalis. Fot. Archiwum Arboretum Leśnego w Stradomi.

Użytek ekologiczny "Bagno w Dziadowej Kłodzie" tworzy torfowisko przejściowe o powierzchni 2,36 ha, położone na terenie Leśnictwa Dziadów Most. Celem ochrony jest zachowanie wykształconego w płytkim zagłębieniu, w dorzeczu rzeki Widawy, torfowiska ombrogenicznego, z chronionymi gatunkami roślin i zwierząt.

Bagno w Dziadowej Kłodzie z lotu ptaka. Fot. Archiwum Arboretum Leśnego w Stradomi

W skład użytku ekologicznego "Łąki w Dziadowej Kłodzie" wchodzą nieużytki o powierzchni 32,47 ha, położone na terenie Leśnictwa Dziadowa Kłoda. Celem ochrony jest zachowanie cennych przyrodniczo łąk. Przez użytek przepływa rzeka Czarna Widawa. Przyległy do niej teren łąk, w okresach wysokiego poziomu wody w rzece jest terenem zalewowym. Tutejsze łąki i rozlewiska są miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków.

Łąki w Dziadowej Kłodzie. Fot. M. Zapart

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Borówka wraca na bagno

Borówka wraca na bagno

Borówka bagienna (Vaccinium uliginosum) występująca kiedyś powszechnie na bagnach i torfowiskach jest coraz rzadszym elementem naszej flory.

Niestety w ostatnich latach, na skutek niekorzystnego bilansu wodnego, jej populacja prawie całkowicie zanikła na terenie torfowiska. Aby zapobiec temu procesowi, w połowie listopada 2022 r., podjęliśmy próbę zwiększenia populacji tego gatunku na terenie „Bagna w Dziadowej Kłodzie”. Pracownicy Arboretum w Nadleśnictwie Syców w ciągu 2 dni posadzili około 5 tysięcy roślin na terenie boru bagiennego wchodzącego w skład użytku ekologicznego.  Sadzonki użyte do realizacji projektu zostały wyhodowane z materiału roślinnego zebranego w 2016 r. na terenie rezerwatu przyrody „Wrzosiec ” zlokalizowanego w Borach Dolnośląskich.
 

Zdjęcie przedstawia pracowników arboretum podczas sadzenia borówki bagiennej.

Realizacja projektu ma na celu zachowanie płatów siedliska boru bagiennego Vaccinio uliginosi-Pinetum z udziałem bagna zwyczajnego i borówki bagiennej. Jest to typ boru najrzadziej spotykany na Dolnym Śląsku.

 

Zdjęcie przedstawia sadzonki borówki bagiennej w produkcji w Arboretum Leśnym