Lista aktualności Lista aktualności

Zielony Punkt Kontrolny „Różyczka” – Leśnictwo Smardze

Drodzy miłośnicy leśnych przygód, przypominamy Wam o możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu w lasach Nadleśnictwa Syców poprzez orienteering!

Jedną z najciekawszych atrakcji Nadleśnictwa Syców jest Zielony Punkt Kontrolny „Różyczka”, który składa się z dwóch części – „Różyczka cz. Południowa” i „Różyczka cz. Północna”. Jest on zlokalizowany w miejscowości Różyczka na terenie leśnictwa Smardze i zawiera 41 punktów kontrolnych rozproszonych w całym kompleksie leśnym.

Fot. Marcin Ciura

To polska wersja koncepcji obszarów leśnych, na których zlokalizowano stałe punkty kontrolne przeznaczone do orienteeringu (Permanent Orienteering Courses). Orienteering oznacza różne formy orientacji w terenie przy wykorzystaniu mapy. Aktywność ta może być zarówno rekreacyjna, jak i sportowa, a jej forma - piesza lub rowerowa.

Fot. Marcin Ciura

Punkt kontrolny tworzy drewniany słupek o wysokości ok. 90 cm. W górnej części na bokach słupka umieszczone są charakterystyczne biało-pomarańczowe tabliczki z kodem numerycznym. Dodatkowo na zielonych punktach zamontowano kasowniki, dzięki którym można potwierdzić swoją obecność w danym stanowisku. Każdy słupek pozostawia na kartce inny wzór, dlatego nie ma tutaj szans na nieuczciwe zagrywki rywali.

Fot. Marcin Ciura

Do zabawy należy zabrać ze sobą mapę z wyznaczoną trasą. Do wyboru są warianty w różnym stopniu trudności i długości. Można też stworzyć własną trasę na bazie mapy zbiorczej ze wszystkimi punktami kontrolnymi. Gotowe mapy z trasami dostępne są do pobrania ze strony internetowej Nadleśnictwa Syców oraz po zeskanowaniu telefonem kodu QR z tablicy informacyjnej przed wejściem na szlak orientacyjny.

Polecamy do zabawy zabrać ze sobą kompas, który ułatwi zadanie, ponieważ mapę należy trzymać zawsze zorientowaną do północy.

Orienteering – Zielony Punkt Kontrolny „Różyczka” to świetny sposób na integrację, która pozwoli nie tylko na dobrą zabawę i miłe spędzanie czasu wolnego, ale również na zapoznanie się z okolicznymi lasami.