Lista aktualności Lista aktualności

Tygrys wśród traw

Tygrzyk paskowany w ciągu ostatnich lat stał się wyjątkowo pospolitym gatunkiem.

Dni robią się coraz krótsze. Śródleśne łąki gotują się w promieniach sierpniowego słońca. Wędrując wśród traw nagle trafiamy na dużego pająka. Wielkością zbliżony jest do popularnego krzyżaka, jednak niepokój budzi nieco egzotyczne ubarwienie. Ogromny odwłok poprzeplatany na zmianę żółtymi, białymi i czarnymi paskami przypomina ciało groźnej osy lub szerszenia. Zmieniamy więc kierunek tak aby nie wejść w jego sieć. Nagle okazuje się, że tygrysich pająków jest więcej a ich pajęczyny tworzą małe tygrysowe miasteczko. Robimy kilka zdjęć i zawracamy nie chcąc zniszczyć domów tym pięknym pająkom.

Idealne miejsce dla tygrzyków. Fot. M. Zapart

Kilkadziesiąt lat temu na próżno było szukać tygrzyków na polskich łąkach. Gatunek systematycznie rozszerzał swój zasięg z południa na północ i dziś stał się bardzo pospolity. Osobniki, które najczęściej spotykamy to samice, które są dużo większe od samców i mogą osiągnąć nawet 2,5 cm długości. W przeciwieństwie do większości rodzimych gatunków pająków, tygrzyki tolerują sąsiedztwo sióstr i braci, toteż tworzą małe kolonie. Ich sieci najczęściej spotkamy na wysokości poniżej kolan. Samice budują charakterystyczny brązowy kokon, w którym znajduje się 300 - 400 maleńkich jajeczek. Wiosną wykluwają się z nich młode, które na cienkich nitkach, przy pomocy wiatru przenoszą się na duże odległości.

Samce osiągają do 5,5 mm długości. Fot. gento5.flog.pl

Tygrzyki nie są groźniejsze od innych krzyżakowatych. Co prawda ugryzienie dla osób uczulonych może się skończyć wizytą w u lekarza ale przypadki takie zdarzają się niezwykle rzadko. Pająki nie atakują ludzi kiedy same nie są atakowane. Spacerując po łąkach zawsze należy pamiętać o wysokim obuwiu i spodniach z długimi nogawkami co zupełnie wystarczy dla ochrony przed pokąsaniem.