Lista aktualności Lista aktualności

Kolejne hektary lasu zniszczone

Kilkadziesiąt tysięcy drzew zniszczył silny wiatr jaki towarzyszył lokalnej burzy.

To drugie w tym roku, jeszcze bardziej tragiczne w skutkach wydarzenie związane z anomaliami pogodowymi. Kilka minut wystarczyło aby powalić na ziemię drzewa o łącznej objętości ok. 25000 metrów sześciennych. Największe połacie zniszczonego lasu mają powierzchnie nawet 6 hektarów. Najbardziej dotknięte żywiołem zostały leśnictwa Drołtowice, Komorów oraz Widawa.

Fot. C. Kempa

Lipiec to czas wzmożonej aktywności zbieraczy runa leśnego, w szczególności jagód. Apelujemy o rozwagę i nie zbliżanie się do uszkodzonych drzew. Bardzo często w ich drewnie występują silne naprężenia, które w każdej chwili mogą spowodować przewrócenie, złamanie a nawet odbicie i odrzucenie gałęzi na dużą odległość. Pamiętajmy również aby w przypadku prognozowanych burz unikać przebywania w lesie a w przypadku nagłego zaskoczenia burzą stosować odpowiednie zasady bezpieczeństwa.

 

 

Dziś zapadnie decyzja o wprowadzeniu okresowego zakazu wstępu do lasu na terenie leśnictw objętych klęską. W najbliższym czasie niebezpieczne drzewa zostaną uprzątnięte a na ich miejsce zostanie wprowadzone młode pokolenie lasu.