Lista aktualności Lista aktualności

Dokąd nocą tupta jeż?

10 listopada - Międzynarodowy Dzień Jeża

 

W Polsce występują 2 gatunki jeży - jeż wschodni (Erinaceus roumanicus) i jeż zachodni (Erinaceus europaeus), oba objęte częściową ochroną gatunkową. Są one do siebie bardzo podobne i trudno je od siebie odróżnić.

Jeże do życia wybierają tereny porośnięte wyższą roślinnością, np. widne lasy liściaste z bogatym podszytem i zarośla, ale również parki, przydomowe ogrody, trawniki osiedlowe i zarośnięte pobocza ulic w miastach, chroniąc się w gęstwinie roślin czy stertach liści i gałęzi.

To mit, że jeże nabijają jabłka na kolce i gromadzą zapasy na zimę. Jeże są mięsożercami i taka dieta pozwala im nagromadzić pod skórą odpowiednią warstwę tłuszczu, niezbędną do przeżycia w zimie, podczas której zapadają w sen - hibernację

W jadłospisie jeża znajdują się dżdżownice, ślimaki, pająki, żaby i owady, takie jak skorki, chrząszcze czy mrówki. Dietę uzupełniają nasionami, owocami i grzybami. Jeże polują również na jadowite żmije zygzakowate i ropuchy, które ze względu na trującą wydzielinę gruczołów skórnych, nie należą do przekąsek dla wielu mięsożernych zwierząt. 

 

 

 

Dokąd nocą tupta jeż? Jeże prowadzą nocny tryb życia. W dzień przesypiają, by wieczorem wyruszyć na poszukiwanie pokarmu, a w ciągu jednej nocy potrafią przemaszerować nawet 2 km!

Jeże w sytuacji zagrożenia zwijają się w kulkę, tak aby dokładnie ochronić kolcami pysk, łapy i brzuch. Taka kolczasta zbroja zniechęca do ataku potencjalnych drapieżników, a jest ich wielu, np. lisy, kuny, borsuki, puchacze i orły. Kolce jeża są przekształconymi włosami, zbudowanymi z keratyny - tej samej substancji która tworzy pazury i paznokcie ssaków. Dorosły jeż potrafi mieć od 3 500 do 7 000 kolców! 

PAMIĘTAJMY O JEŻACH!

Również (a może i szczególnie!) w miastach czeka wiele niebezpieczeństw na jeże. W nocy, wiele z nich ginie na drogach pod kołami samochodów. Stosowanie chemicznych środków na ślimaki i owady w przydomowych ogrodach, zatruwa pokarm jeży, a szczelne ogrodzenia i płoty stanowią barierę dla ich nocnych wędrówek.

Warto zastąpić środki chemiczne naturalnymi preparatami, a w przydomowych ogrodzeniach wykonać niewielkie otwory, umożliwiając jeżom swobodne przejścia. Dodatkowo, zostawiając dużą stertę liści lub gałęzi w zacisznym miejscu naszego ogrodu, może zachęcimy jeże do zadomowienia się właśnie u nas!